Müdür yetkili öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatili izin durumu hakkında görüş

Müdür yetkili öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatili izin durumu hakkında görüş

Müdür yetkili öğretmenler ara tatilde yıllık izin mi alacaklar? Birleştirilmiş sınıflı okullarda müdür yetkili öğretmenlerin yaz tatili ve sömestr izinleri hakkında MEB'den görüş.


Müdür yetkili öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatili izin durumu hakkında görüş yazısı MEB tarafından Türk Eğitim-Sen'e gönderildi.

Birleştirilmiş sınıflı olan okullarda hem derse giren hem de okulun yönetim işlerinden sorumlu olan kişiler müdür yetkili öğretmen olarak çalışmaktadır. İllere göre müdür yetkili öğretmenlerin izinleri farklılık gösterebilmektedir. A ilinde ara tatil için müdür yetkili öğretmenlere yıllık izin kullandırılırken B ilinde müdür yetkili öğretmenler diğer öğretmenler gibi tatiline çıkmaktadır. Türk Eğitim-Sen'in müdür yetkili öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatilleri hakkında MEB'e yazdığı yazıya Milli Eğitim Bakanlığı resmi görüş bildirdi.

MÜDÜR YETKİLİ ÖĞRETMENLERİN İZİNLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazılarak müdür yetkili öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatillerinde izinli sayılıp sayılamayacakları konusunda görüş verilmesi istenmiş ve MEB konuyla ilgili cevap vermiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 31.01.2019 tarihli 2144050 sayılı Müdür Yetkili Öğretmenlerin İzin Hakları konulu resmi yazısı gereği müdür yetkili öğretmenler izinlerini diğer öğretmenler gibi kullanabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığının müdür yetkili öğretmenlerin izinleri hakkında yazdığı resmi görüş yazısı;

Müdür Yetkili Öğretmenlerin İzinleri hakkında MEB resmi yazı.
Müdür Yetkili Öğretmenlerin İzinleri
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı müstakil müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda görev yapan sözleşmeli veya kadrolu müdür yetkili öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatillerinde öğretmenler gibi izin kullanıp kullanamayacakları hakkında MEB Personel Genel Müdürlüğünün görüş yazısında 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin "Yönetici" başlıklı (k) bendinde yer alan "Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında müdür ve müdür yardımcısı görevlerini 657 sayılı Kanunun 88 inci ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 inci maddelerine göre ikinci görev kapsamında yürütenleri ifade eder." hüküm hatırlatılırken 26/07/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Müdür Yetkili Öğretmen" başlıklı 42 inci maddesindeki " Bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenlerinden biri müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilir. Müdür yetkili öğretmen, müdürün görev, yetki ve sorumluluklarını üstlenir." hükme de değinildi. Bu maddeler kapsamında Bakanlık;

"Bağımsız müdürlüğü olmayan okullarda görev yapan müdür yetkili öğretmenler, müdüre ait yönetim hizmetlerini yürütmekle birlikte yönetici sayılmadığından yarı yıl ve yaz tatillerini öğretmenler gibi kullanmaları gerekmektedir"

açıklamasında bulundu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.