Öğle arasında nöbet görevi ve ek ders ücreti konusunda MEB görüş yazısı

Öğle arasında nöbet görevi ve ek ders ücreti konusunda MEB görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı öğle arasında nöbet ve dinlenme konusuyla ilgili açıklayıcı bir resmi yazı yayınladı. Öğretmenlerin öğle arası dinlenme süreleri nöbet görevinde dikkate alınacak.


Öğle arasında nöbet görevi ve ek ders ücreti konusunda MEB görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin nöbet görevi, öğle arasında nöbet, dinlenme süreleri, ek ders ücretleri ile ilgili bir resmi yazı yayınlandı. Bakanlık öğretmenlerin öğle arası nöbet görevi hususunda açıklama yaptı.

NÖBET GÖREVİNİN GEREKLİLİĞİ

26.12.2018 tarihli 25010345 sayılı Nöbet Görevi konulu MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü resmi yazısında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinde, eğitim kurumlarında güvenlik ve disiplinin sağlanması önem arz etmekte olduğuna dikkat çekilirken bu kapsamda da eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen ve müdür yardımcıları için nöbet görevi öngörüldüğü belirtildi.

3 SAAT EK DERS ÜCRETİ

25/08/2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri çerçevesinde ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmekte olduğu açıklandı.

TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLAR

MEB öğle arası nöbet merkezli ilgili resmi yazısında "Öte yandan, eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve müdür yardımcılarından nöbet görevi yürütenlerin, bu görevleri sırasında temel insani ihtiyaçlarını karşılamak durumunda oldukları; dolayısıyla bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla nöbet görevine verilen araların bu görevin tam olarak yerine getirilmediği sonucunu doğurmayacağı kuşkusuzdur." açıklamalarıma yer vererek öğretmenlerin ve müdür yardımcılarının ihtiyaçlarına dikkat çekti.

İlgili resmi yazı;

MEB öğle arası nöbet görevi hakkında görüş yazısı yayınladı. Bakanlık öğle arasında nöbet tutulur mu tartışmasına açıklık getirmiş oldu.
Öğle arası nöbet görevi
Nöbet görevi ile ilgili yukarıdaki yazı kapsamında;

  • Nöbet görevinin ilgili mevzuata göre yerine getirilmesi sağlanacak,
  • Nöbet görevinin, bu görevi yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarının temel insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi ve özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu sürelerde nöbet görevinin dönüşümlü olarak yapılmasına imkân tanınacak,
  • Nöbet görevine verilen aralar nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceğinden, nöbet görevi için öngörülen ek ders ücreti tam olarak ödenecek.
Bakanlık bu yazı ile birlikte dinlenme ve ihtiyaç için öğlen arası verdi diye öğretmenin nöbet ücreti kesilemez dedi. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ay yayınladığı Nöbet Eylemi konulu resmi yazısında ise sendikal eylem kapsamında öğle arası nöbet tutmayan öğretmenlerin nöbet ek ders ücretinin kesilmesini belirtmiş ve nöbet görevini sendikal eylem kapsamında yerine getirmeyenler için gerekli işlemin yapılmasını istemişti. Bunun için şu yazımıza bakabilirsiniz;

[haber id="34893"]
[haber id="34629"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.