Öğretmenler 19 Hazirandan Sonra Ek Ders Ücreti Alacak mı?

Öğretmenler 19 Hazirandan Sonra Ek Ders Ücreti Alacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı halka sesleniş konuşmasında eğitim ve öğretim ile ilgili faaliyetlerin ve dolayısıyla da 2019-2020 Eğitim - Öğretim yılının 18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla sona erdiğini açıkladı. Bu haberin ardından akıllara ilk gelen soru öğretmenlerin ek ders ücreti alıp alamayacağı oldu. Yanıtı haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kadrolarda görev alan tüm düzeylerdeki yönetici ve öğretmenler, ’Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ı’ kapsamında ek ders ücreti alabiliyor, fakat eğitim-öğretim faaliyetlerinin devam etmediği yaz tatili süreçlerinde ise ek ders ücret ödemesi gerçekleşmiyor.

Ancak Ocak ayında Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde öğretmenlere; ‘’01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 senelerini kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı kararındaki ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' ile ilgili bölümünün ''Ders görevinin yapılmış sayılabileceği haller'' başlıklı 2'nci fıkrasında; ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında ders dönemi içerisindeki çalışma günlerinde genel idari izinli sayılmaları nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getirmeyen her düzeydeki yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli sebeplerle sınıf veya okul bütününde izinli olmalarından dolayı eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen karşılamayan yönetici ve öğretmenler, bu süreçlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders karşılığında yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini icra etmiş sayılırlar.’’ maddesi gereğince hak ettikleri ek ders ücret ödemesi gerçekleştirilmişti.

19 Haziran’a Kadar Uzaktan Eğitim Devam Edecek
Milli Eğitim Bakanlığından dün yapılan açıklamada uzaktan eğitim sürecinin, 2019-2020 eğitim öğretim yılının planlanmış son günü olan 19 Haziran Cuma tarihine kadar kesintisiz devam edeceği bilgisi verildi. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan öğretmenler 19 Haziran 2020 tarihine kadar hak ettikleri ek ders ücretlerini kesintisiz olarak alabilecekler. 19 Haziran 2020 ve 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında da bir değişiklik yapılmadığı takdirde normal takvimde yer aldığı şekliyle seminer döneminde hak edilen ücretlerini Milli Eğitim Bakanlığından tahsil edebilecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.