Öğretmenler haftada en fazla kaç saat derse girebilirler?

Öğretmenler haftada en fazla kaç saat derse girebilirler?

Milli Eğitim Bakanlığı kulüp ve egzersiz çalışmaları ile ilgili görüş yazısına yönelik bir cevap verdi ve öğretmenlerin haftalık 40 saat ders okutma yükümlülüğü hususuna açıklık getirdi.

Öğretmenler haftada en fazla kaç saat derse girebilirler? Kaç saate kadar ders okutabilirler?

Öğretmenler haftada en fazla 40 saat mi ders okutabilirler, kulüp çalışmaları 40 saatlik ek ders süresine dahil midir, haftalık 6 saat egzersiz çalışması yapan öğretmenlerin ders yükü nasıl hesaplanmalıdır, İYEP haftalık 40 saat kapsamında mıdır gibi sorular son dönemde çokça sorulurken Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin haftalık okutacakları en fazla ders saati hakkında bir açıklama yaptı.

ÖĞRETMENLERİN DERS YÜKÜ


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ek ders görüş yazısı gönderildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 30.10.2018 tarihinde MEB'e gönderilen yazıda eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin alanları itibarıyla aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutmakla yükümlü oldukları haftalık ders saati sayısının belirlenmesinde, ders dışı eğitim çalışmaları ile çocuk kulüplerinde yapılan eğitimin de dikkate alınıp alınamayacağına ilişkin görüş istenmişti.

EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR


MEB tarafından verilen görüş yazısı cevabında Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutacakları veya okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve benzeri diğer hususların Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda belirlenmiş olduğu hatırlatıldı. Bakanlık açıklamasında;
"Söz konusu Kararın 5'inci ve 6'ncı maddelerinde öğretmenlerin alanları itibarıyla rutin müfredat kapsamında aylık ve ek ders ücreti karşılığında haftada kaç saate kadar ders okutabilecekleri belirlenmiş; Kararın ilgili diğer hükümlerinde ise öğretmenlerin rutin müfredat kapsamı dışında yerine getirdikleri hangi görevlerine bağlı olarak haftada/ayda kaç saate kadar ders görevi alabilecekleri ve karşılığında kaç saate kadar ek ders ücretinden yararlanabilecekleri düzenlenmiştir."

ifadelerine yer verirken yapılan her düzenlemenin öncelikle kendi özelinde daha sonra da Kararın bütünü göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.
"Yapılan her düzenleme öncelikle kendi özelinde daha sonra da Kararın bütünü göz önünde bulundurularak değerlendirilmek durumundadır. Dolayısıyla ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan ders görevlerinin, Kararın 5'inci ve 6'ncı maddelerinden bağımsız olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Zira aksi bir durumun söz konusu olması hâlinde bunun Kararda belirlenmiş olacağı kuşkusuzdur."

açıklaması yapıldı. Öğretmenler haftada en fazla kaç saat derse girebilirler? İlgili resmi yazı;

Öğretmenler haftada 40 saat mi ders okutabilirler MEB açıkladı Öğretmen haftalık ders yükü

ÇOCUK KULÜPLERİ

Milli Eğitim Bakanlığının 21135096 sayılı ve 06/11/2018 tarihli yazısında ders dışı eğitim çalışmaları ve çocuk kulüpleri azami ders görevi sayısı üzerinde okutulup okutulamayacağı hususuna net bir açıklama getirilirken Bakanlık Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda yer almayan çocuk kulübünde yapılan eğitimin söz konusu Kararla ilişkilendirilmesine bir anlam verilemediğine dikkat çekildi.

HAFTALIK 40 SAAT DERS SINIRLAMASI


Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında 40 saatlik bir değerlendirmenin, sınırlamanın olmadığına vurgu yaparken resmi yazıda "Ayrıca ilgi Kararda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin haftada 40 saatten fazla ders okutamayacaklarına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamasına karşın bu yargıya varılmasının nedeni de anlaşılamamıştır." ifadelerine yer verildi.

Arif Muzaffer KUL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.