Öğretmenlere zorla veli ev ziyareti yaptırılabilir mi?

Öğretmenlere zorla veli ev ziyareti yaptırılabilir mi?

Proje kapsamında veya amirlerin talimatıyla öğretmen öğrencinin evine zorlama olarak ziyarette bulunabilir mi?


Öğretmenlere zorla veli ev ziyareti yaptırılabilir mi?

Bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri öğretmenlere zorla ev ziyareti görevi talimatı verebilmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü veya okul tarafından yürütülen proje çalışmaları kapsamında "Yarın Sizdeyiz, Aile Ziyareti Projesi" gibi isimlere öğretmenler "zorlama" ile öğrencinin evine veli ziyareti kapsamında gönderilmeye çalışılmaktadır. Peki zorla veli ev ziyareti yaptırılabilir mi?


OKUL VELİ İŞ BİRLİĞİ GENELGESİ


Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu imzalı 2002 yılında yayımlanan 2002/27 sayılı Okul-Veli İşbirliği Genelgesi kapsamında ve rehberlik programları çerçevesinde okullarda sunulan rehberlik hizmetlerinin etkililiğini artırmak amacıyla aile ziyaretleri, veli görüşmeleri ve aile eğitimleri yürütülmekteydi. Veli ev ziyaretleri de bu genelge kapsamında yapılmaktaydı. İlgili genelgede öğretmenin hedefi aile olmalı ifadesi ile "Görevi, öğrenciyi eğitmek olan öğretmenin hedefi aynı zamanda öğrencinin ailesi de olmalıdır. Öğretmenler için nitelik eğitimde aileler ile iletişim ve işbirliği çok önemli bir yer tutmaktadır. Öğretmen-aile işbirliği ile ailelerin okula ve eğitime karşı olumlu tutum takınmaları sağlanabilir." hükmü bulunmaktaydı.


GENELGE 2017'DE KALDIRILDI


2002/27 sayılı Okul-Veli İşbirliği Genelgesi dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzalı MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 10.07.2017 tarihli 10551170 sayılı ve Yürürlükten Kaldırılacak Genelge konulu 2017/20 sayılı genelgesi ile yürürlükten kaldırılmıştır. İlgili genelge;


2017/20 MEB Genelgesi 2017/20 GenelgeMEB'E BU DURUM SORULDU

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 09.11.2018 tarihinde 21427609 sayılı resmi yazı ile MEB Personel Genel Müdürlüğüne "öğle arası nöbet tutmama, rehber öğretmenlerin nöbet, belleticilik, okul içi sınav görevleri yapmamaları, mesai saatleri dışında hizmetiçi eğitim seminer, kurs, ev ziyaretleri öğrenci koçluğu" konularında soru sorulmuş ve sendikaların bu konularda aldığı kararlar için kurumların nasıl bir yol izlenmesi gerektiği husunda bilgi istenmiştir.


İlgili resmi yazı;


Ev ziyareti MEB görüş yazısı Ev ziyaretiMEB; ZORUNLU OLARAK GÖREVLENDİRME YAPILAMAZ


Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 23.11.2018 tarihinde 22542465 sayılı Sendika Kararları konulu resmi yazı ile verilen cevapta zorunlu veli ev ziyaretleri konusuna da açıklık getirilmiştir. İlgili resmi yazı;


Zorla veli ev ziyareti yapılabilir mi? Resmi yazıZorla veli ev ziyareti yapılabilir mi? Sorusunun cevabını MEB bu görüş yazısı ile resmi olarak vermektedir. Bakanlık tarafından gönderilen ilgili yazıda veli ev ziyaretleri hakkında belirtilen ifade;Öğretmenlerin ev ziyaretleri ile ilgili olarak 2002 yılında yayımlanan 2002/27 sayılı "Okul-Veli İşbirliği Genelgesi" 2017/20 nolu Bakanlık genelgesi ile yürürlükten kaldırılmış olup öğretmenlerin zorunlu olarak ev ziyareti ve aile eğitimi konularında görevlendirilmeleri mümkün bulunmamaktadır.MEB'in bu yazısı öğretmenlere zorla ev veli ziyareti yaptırılamayacağı yönünde net kanıttır. Öğretmenler bu belgeye göre kendilerine dayatılan zorla ev veli ziyaretlerini kabul etmeyebilirler.


Arif Muzaffer KUL

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Öğretmenlerimizin tüm sorularını Öğretmenler İçin Instagram hesabımızdan cevaplıyoruz. Takip ediniz: @sorogretmenim 


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.