Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan Ne Haber?

Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan Ne Haber?

Meslek kanunu için yapılan çalışmalara neler oldu?

 Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, geçtiğimiz yıldan beri öğretmenlik meslek kanunu hakkında açıklamalar yapmış, kanun taslağı ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve bu kanunun öğretmenlere özgü olarak, özlük hakları, görevde yükselmeleri ve yer değiştirmeleri başta olmak üzere bir çok konu hakkında maddeler içerdiğini belirtmişti.

 Bakan Selçuk 2019 yılının aralık ayında bakanlığın hazırlamış olduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduklarını açıkladı.

 Aradan 5 aydan fazla zaman geçmesine rağmen ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğretmenlik meslek kanunu hakkında açıklamaları olmadı.

 Öte yandan bazı iddialara göre öğretmenlerin özlük haklarının genişletilmesi, 3600 ek gösterge, MEB’de tüm yöneticilik kademeleri ve öğretmen atamalarında mülakatın tamamen kaldırılması, öğretmene şiddetin hapis cezası ile karşılık bulması gibi önemli maddeler içeriyor.

 Covid-19 salgını nedeniyle ele alınamayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değerlendirilemeyen öğretmenlik meslek kanunu taslağının önümüzdeki aylarda ele alınacağı ve taslağın kamuoyu ile paylaşılması beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.