Okulöncesi İlkokul ve Ortaokulların Açma ve Kapatma İşlemleri

Okulöncesi İlkokul ve Ortaokulların Açma ve Kapatma İşlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü eğitim kurumlarının açma, kapatma işlemleri ile ilgili resmi yazı yayınladı ve tereddüt yaşanan hususlara açıklık getirdi.

Okulöncesi İlkokul ve Ortaokulların Açma ve Kapatma İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

24/06/2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Yerme Yönetmeliği,  11/09/2014 tarih ve 29116 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği (03/07/2016 tarih ve 29761 sayılı R.G. değişik) ile 10/09/2018 tarih ve 30531 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında resmi yazı yayınladı.

MEB KURUM AÇMA VE KAPATMA


Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, il milli eğitim müdürlüğünün teklifi ile valilikçe planlanıp, açılacak veya kapatılacak okullar yönetmeliğin genel ve özel şartları ile diğer maddelerine uygunluğu yönünden incelenip, uygun görülmesi halinde (valilik onayı ile) toplu inha listesi Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa gönderilerek Bakanlıkça açılacak ve aynı usulle kapatılacak. "Ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri durumunda ilkokul 1-4 üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en az 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi halinde Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması"nın sağlanabileceği hükmü getirilmiş olup dördüncü fıkrasına ise "toplamda 40 öğrenci" ifadesi eklenerek "Ortaokul ve imam hatip ortaokulu açılabilmesi için en fazla 32 derslik, 5 inci sınıfta en az 20 ya da toplamda 40 öğrenci, fen dersliği, görsel sanatlar atölyesi, müzik dersliği, teknoloji ve tasarını atölyesi ile spor veya drama salonu bulunması gerekir." hükmü düzenlemesi yapıldı.

İlgili resmi yazı;

Sayfa 1;

MEB Okul açma kapama resmi yazı Okul açma kapama

Sayfa 2;

Okul açma kapama resmi yazı

Sayfa 3;

Resmi yazı

ÖĞRETMEN NORMUNA DİKKAT EDİLDİ


Toplam öğrenci sayısının okul öncesi ve ilkokullarda 10; ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve yatılı bölge ortaokulları ile ortaöğretim kurumlarında 40'ın altına düşmesi halinde kapatılacağı şeklindeki maddenin sonuna "Kapatma işlemleri ders yılının bitiminden sonra gerçekleştirilir." ifadesi eklenerek eğitim öğretim yılı içerisinde kapatılan okulların öğretmen normu aktarılması, öğrenci nakilleri ve taşıma yoluyla eğitime erişimden dolayı ek taşıma ihaleleri ile yılbaşında yapılan planlamaların aksamasının önüne geçilmek amacıyla uygulamada bütünlük sağlandığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.