Sözleşmeli Öğretmenlere  Sendika Üyesi Olmak Zorunlu mu?

Sözleşmeli Öğretmenlere Sendika Üyesi Olmak Zorunlu mu?

Sözleşmeli Öğretmenlere Sendika Üyesi Olmak Zorunlu mu?

657 sayılı Kanunun 4/B numaralı maddesi uyarınca çalışan sözleşmeli öğretmenler sendika üyesi olabilir, ancak söz konusu sözleşmeli personelin bir sendikaya üye olması için idarecileri tarafından zorlanması suç olarak kabul edilir.

Aday memurlar da dahil olmak üzere tüm seviyelerdeki kamu görevlileri istedikleri sendikaya üye olabilir. Sendika üyeliği tamamen kişinin özgür tercihine bağlıdır. Çalışanlar, zoraki olarak ve isteği dışında hiçbir sendikaya üye yapılamaz. Yapılması ya da üye olmaya zorlanması suç sayılıp anayasaya aykırı olan bu halin çeşitli ve caydırıcı cezai yaptırımları bulunmaktadır.
Sendika üyelik tercihi isteğe bağlı olsa da demokrasi, özlük hakları ve ekonomik bağımsızlığın elde edilmesindeki en makul yol sendikalara üye olmaktan geçer. Üye sayısının çok olması sendikaları pazarlık aşamasında daha güçlü kılar. Bu nedenle tüzüklerini incelemek ışığında tüm çalışanların kendilerine uygun olarak seçtikleri sendikaya üye olması ekonomik mücadelede makul bir karar olacaktır.

Sendika Üyesi Olanlara Bilgilendirme
Sendika üyesi olan öğretmenler de dahil tüm düzeylerdeki kamu çalışanlarına devlet tarafından 2020 çizelgesi kapsamında üç aylık 108,00 TL ödeme yapılmaktadır. Ücret, Temmuz ayında belli olacak olan maaş zammına göre değişiklik gösterebilir.
Sendika üyesi olan tüm çalışanlara verilen 3 aylık 108,00 TL'nin bir kısmı söz konusu sendikalara üyelik aidatı olarak kesilmektedir. Sendikalara özgü tüzüklerde; üyeden alınabilecek aidat bazı sendikalarda örneğin damga vergisi temelinde gelirin binde 5'i düzeyinde belirtilmiştir. Sendikalar genel olarak binde 5 oranını benimsemiştir. Bu bilgi ışığında aylık geliri 5 bin lira olan bir memurun aylık 25 lira sendika aidat kesintisi olacaktır. Üç aylık sürede de toplam 75 TL kesilecektir. Devletin çalışanlara ödediği 108 TL'den arta kalan miktar memurun eline geçecektir. Kesinti oranı çok daha yüksek belirlenmiş olan bazı sendikalar da vardır. Aylık geliri 10bin TL düzeyinde olan bir memurun kesintisi ise 50 lira yapacak ve üç aylık 150 lira aidatın 108 liralık kısmı devlet tarafından karşılanmış olacaktır.
Sendika üyesi olarak çalışmanın en faydalı yanlarından biri de hukuki destek hizmetleridir. Üyenin çalışma biçimine ilişkin her çeşit hukuki sorunda sendikalar önemli destek vermektedir. Çalışanlar soruşturma geçirmeleri durumunda itirazların görüşülüp karar verildiği disiplin kurullarına sendika temsilcileri de katılabilir ve çalışana bu süreçte destek verebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.