Yeni rehberlik yönetmeliğinde rehber öğretmenlere nöbet görevi eklendi

Yeni rehberlik yönetmeliğinde rehber öğretmenlere nöbet görevi eklendi

Rehber öğretmenler artık nöbet tutacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı nöbet konusuna Rehber Öğretmenleri de yeni yayımlanan yönetmelik ile birlikte dahil etmiş oldu.

Yeni rehberlik yönetmeliğinde rehber öğretmenlere nöbet görevi eklendi

10 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete'de Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği yayımlandı. Yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte eski yönetmelik yürürlükten kalkarken, yeni rehberlik yönetmeliği içerisinde rehber öğretmenlere nöbet ve belleticilik görevleri de verildi.REHBER ÖĞRETMENLERE NÖBET GÖREVİ GELDİ


Yeni yönetmeliğin altıncı bölümünde Eğitim Kurumlarında Rehberlik Hizmetlerinin Yürütülmesi başlıklı kısımda okullarda, kurumlarda görev yapan rehber öğretmenlerin görevleri yeniden belirlendi. Rehberlik öğretmeninin görevleri başlıklı 34.madde de ff) fıkrasında yer alan ibarede rehber öğretmenlerin sınavlarda görev alabileceği, belleticilik görevi ve nöbet görevi yapacağı belirtildi. İlgili hüküm;
Rehber Öğretmen Nöbet

Rehber öğretmenlerin nöbet görevi isteğe bağlı mı? Ogretmenlericin.com olarak nöbet görevinin isteğe bağlı olmadığını belirtelim. Çünkü sınavlarda görev alabilir ibaresi isteğe bağlı iken, belleticilik ve nöbet görevinde bu isteğe bağlı değildir. Yatılı okulda görev yapan bir rehber öğretmene o okulda belletmen öğretmen ihtiyacı varsa belleticilik görevi verilecek. Öğretmen sayısı fazladır belletmenlik görevi azdır, o zaman kurum zaten isteğe bağlı istekli öğretmenlerden belletmen belirleyebilir.


Okulda tüm öğretmenler nöbet tutuyor, bundan sonra rehber öğretmenlerde nöbet tutacaklar. Nöbet çizelgelerine bu günden itibaren rehber öğretmenlerin de adı yazılacak. Rehber öğretmenlerin nöbet ek ders ücreti ile diğer öğretmenlerin nöbet ek ders ücreti arasında farklılık olmayacak. Haftalık nöbet görevi için rehber öğretmenlere 3 saat ek ders ücreti ödenecek. Rehber öğretmenlerin haftalık 18 saat ek ders ücreti varken, 3 saat nöbet ücreti ile birlikte haftalık ek ders ücretleri 21 saate çıkacak.


10.11.2017 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği İNDİR (word)

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği için TIKLAYIN (pdf)
[haber id="23086"]
[haber id="23103"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.