Öğretmenlerin evlilik iznine dair detaylar

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve MEB İzin Yönergesine göre öğretmenlerin evlilik izni kaç gün? Evlilik izni nikahtan sonra mı kullanılır yoksa düğünden sonra mı? Detaylar haberimizde...

Öğretmenlerin evlilik izni, MEB İzin Yönergesinde ''Verilmesi zorunlu mazeret izinleri'' kapsamında yer almaktadır. İlgili izin maddesi şu şekildedir:

''Memura isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra yapılması durumunda ise memurun tercihi göz önünde bulundurularak resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.''

Gözden kaçırmayın

Çevrimiçi Seminerlerde Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi? Çevrimiçi Seminerlerde Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?

Evlilik izni normal şartlarda nikah tarihinden itibaren 7 gündür. Eğer öğretmenin düğünü, resmi nikahtan sonra ise ve öğretmenin de talebi varsa düğünden sonra 7 gün izin kullanabilir.

Tarihlerle örnek verirsek 15.10.2021 tarihinde nikah yapan ve 20.10.2021 tarihinde düğün yapan bir öğretmen hangi tarihlerde evlilik izni kullanabilir?

Düğün, nikahtan sonra yapıldığı için burada öğretmenin tercihi esas alınır.

Öğretmen nikahtan sonra izin kullanmak isterse 15.10.2021 tarihinden itibaren 7 gün izinli sayılır.

Eğer öğretmen nikahtan sonra değil de düğünden sonra izin kullanmak isterse 20.10.2021 tarihinden itibaren 7 gün izinli sayılır.

Verilmesi zorunlu mazeret izni kapsamında olduğu için okul/kurum müdürlükleri süreyi kısaltamaz.