AES: 2017 Temmuz Ataması 2020 Ağustos Tayinine Yetiştirilmeli

AES: 2017 Temmuz Ataması 2020 Ağustos Tayinine Yetiştirilmeli

Anadolu Eğitim Sendikası 2017 Temmuzda Atanan Öğretmenlerin 2020 Tayinine Yetiştirilmesi Konusunda Açıklama Yaptı

19 Temmuz 2017 tarihinde sözleşmeli olarak atanan 20 bin öğretmen o dönem uygulanan güvenlik soruşturması sebebiyle görevlerine Eylül 2017 gibi başlamışlardı. Yönetmeliğe göre mazerete bağlı tayin ve eş durumu tayini yapabilmeleri için 4 yıl atandıkları okullarda görev yapmaları dahilinde kadroya geçip tayin hakkına sahip oluyorlardı. Daha sonra bu zorunlu hizmet süresi 3 yıla indirildi ve 2017 Temmuzda atanan 20 bin sözleşmeli öğretmen zorunlu görev süresini tamamlamak üzereler. Fakat MEB’in açıkladığı takvimde mazeret ve eş durumu tayinleri Ağustos 2020’de yapılacak. Güvenlik soruşturma bekleme sebebiyle de Temmuz 2017’de atanan 20 bin öğretmenin çok büyük bir kısmı Ağustos ayından sonra göreve başladıkları için bu tayini kaçırıyorlar.

Bu yaşanan mağduriyet sebebiyle Anadolu Eğitim Sendikası konu ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklama şu şekilde:

‘’Bilindiği üzere 2017 yaz döneminde atanan öğretmenlerin ataması 17 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilmiş, göreve başlatılmaları ise güvenlik soruşturmalarının gecikmesi sonucu Ağustos, Eylül, Ekim aylarını bulmuştur. MEB’in 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderdiği resmi yazıda bu öğretmenlerin güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasının 11 Ağustos 2017 tarihine kadar sonuçlandırılarak göreve başlatılmaları istenmiş ise de bu öğretmenlerin çok büyük bir kısmı istenen tarihte göreve başlatılmamıştır. Güvenlik soruşturmalarının uzaması sonucu göreve geç başlatılmalar aynı anda atanan öğretmenler arasında dahi mağduriyete yol açmaktadır. Kaldı ki bu mağduriyet sadece 2017 Temmuz’da atanan öğretmenler için değil sonraki tarihlerde atanan öğretmenler için de geçerlidir.

 Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak, bu öğretmenlerimiz için düzenleme yapılmasını talep ettik.’’

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.