AES: ‘’Hizmet Puanı Değişiklikleri Yeni Mağduriyetler Oluşturacaktır’’

AES: ‘’Hizmet Puanı Değişiklikleri Yeni Mağduriyetler Oluşturacaktır’’

Öğretmenlerin Yeni Hizmet Puanı Düzenlemesinin Yankıları Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaparak öğretmenlerin hizmet puanlarının düzenlendiğini artık yeni haliyle puanların alınacağını belirtmişti. Anadolu Eğitim Sendikası da bu konu ile ilgili bir yazı yayınladı. Yeni sistemin mağduriyet getireceğini belirten AES şu ifadelere yer verdi.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak hizmet puanı ile ilgili yapılan değişiklikler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi yazı yazarak değişikliklerin eksik olduğunu, sorunları tam çözemeyeceğini ve bazı değişikliklerin yeni mağduriyetler oluşturacağını belirttik.

Bilindiği üzere 19.06.2020 tarihinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde hizmet puanları ile ilgili değişiklik resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu değişikliklere göre bir çok faaliyet için ek hizmet puanı verilmesi öngörülmüştür.

Öğretmenlerin kişisel gelişimlerinin ve bilimsel çalışmalarının desteklenmesi önemlidir ancak paydaşlardan görüş alınmadan yapılan değişikliklerin daha büyük mağduriyetlere yol açtığı da unutulmamalıdır. Örnek verecek olursak daha önce eksikliğini ifade ettiğimiz İYEP faaliyetlerine ek hizmet puanı verilmesi olumlu iken; ‘başarı’ , ‘üstün başarı’ ve ‘ödül’ gibi subjektif kriterler ile verilecek belgelerin hizmet puanı olarak kullanılması kabul edilemez.

Geçmişte defalarca dile getirdiğimiz zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara verilen/verilmeyen ek puanlar adaletsizliğe yol açmış ve aynı kurumda/bölgede çalışan öğretmenler arasında huzursuzluğa neden olmuştur. Yapılan son değişiklik ile kısmen sorun çözülmüş görünse de özellikle geçmişte zorunlu hizmet affına uğrayanlar bu düzenlemeden yararlanamamaktadır. Yine aynı okulda çalışan öğretmenler farklı puan almaya devam edecek, geçmişte yıllardır bu kurumlarda çalışanlar ek puandan yararlanamayacaktır. Zorunlu hizmet bölgesinde çalışan tüm öğretmenlere ek hizmet puanı verilmelidir.

Öğretmenlerin bilimsel çalışmalarına ek puan verilmesi olumlu iken tüm öğretmenler için bu çalışmalara imkan ve fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki 2013 yılından itibaren öğrenim özrü için yer değişikliği yapılamamaktadır. Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenler desteklenmelidir. 

Öğretmenlerin yer değiştirmeleri her geçen gün daha da zorlaşırken hizmet puanları hesabında yapılan kısmi değişiklikler bu sorunu çözmeyecek, eksik düzenlemeler mağduriyete yol açacaktır. Yer değiştirme sorununu çözebilmemiz için daha önce de ifade ettiğimiz gibi mevcut hizmet alanları ve bölgeleri yeniden yapılandırılmalı, sadece hizmet puanı teşviği değil maddi teşviği de içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi oluşturulmalıdır. MEB zaman kaybetmeden paydaşlar ile bir araya gelmeli ve yer değiştirme yönetmeliğini yeniden ele almalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.