EBA Puan Sistemi Kaldırılacak Mı?

EBA Puan Sistemi Kaldırılacak Mı?

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Alper Öğretici’den Açıklama

Mart ayında başlayan uzaktan eğitim serüveninde öğretmenlerin dijital ortamda öğrencileriyle buluşma noktası olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) gündemde olmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere öğretmenler EBA’da yaptığı her çalışma için puan topluyorlar. Bu da çeşitli tartışmaları beraberinde getiriyor. Kimisi bu puan sisteminin faydalı olduğunu düşünse de kimisi de dijital mobbing olabileceğini, öğretmenler arasında gereksiz rekabete girildiğini düşünüyor.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise MEB’e çağrıda bulunarak öğretmenler için EBA puan sisteminin kaldırılması gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle ülkemizde de yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitime geçilmiştir. Uzaktan eğitimden herkesin daha kolay faydalanması için EBA TV üzerinden eğitimler halen verilmektedir. EBA TV dışında internet ve gerekli teknolojik ekipmanlara ulaşım sağlayan öğrenciler ile öğretmenler EBA üzerinden ödevler vermekte, canlı dersler yapmaktadır. EBA sistemi içerisinde yapılan bu faaliyetler için öğretmenlere puanlar verilmekte ve öğretmenlerin bu puana göre sıralandıkları görülmektedir. Halbuki teknolojik imkanlara sahip olan öğrenciler bu sistemi daha fazla kullanırken teknolojik imkana sahip olmayan öğrenciler bu sistemi kullanamamaktadır. Durum böyle iken liyakatsiz yöneticilerin EBA puanı ve kullanım süresi üzerinden kendi okulunun, ilçesinin kullanımının oranını artırmak için öğretmenlere baskı yaptığı bilinmektedir. Belki teşvik amacıyla düşünülmüş olan bu uygulama sahada baskıyı ve mobbingi artırmaktadır. Öğretmenler arasında da huzursuzluğa neden olan EBA puan sistemi kaldırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.