Eğitim Sen'de Gözaltı, KESK'ten Tepki!

Eğitim Sen'de Gözaltı, KESK'ten Tepki!

KESK, Eğitim Sen’e üye üç kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. KESK tarafından yapılan açıklamada, “Üyelerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” denildi

MERAL DANYILDIZ

KESK İstanbul Kadın Meclisi, Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu ve üyeleri Selman Karasu ile Saim Atılgan’ın Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

KESK tarafından yapılan basın açıklamasında Eğitim Sen 3’No’lu Şube Kadın Sekreteri Seher Gögerçin, şöyle dedi: “Toplumu bütün olarak baskı altında tutarak iktidarını sürdürmeyi hedefleyen tek adam rejimi, KHK’lerle işten atıp susturamadığı arkadaşlarımızı gözaltıyla susturabileceğini düşünmekte ve gözaltılarına her gün yenisini eklemektedir. Gözaltının bir cezalandırma yöntemi olarak uygulandığı ülkemizde bazen bir basın açıklaması bazen de bir sosyal medya paylaşımı günlerce süren gözaltılara gerekçe olmaktadır. İktidar tek adam rejimini sürdürme pahasına hukuksuzluğu bir yöntem olarak kullanıp baskı rejimini arttırırken, hukuk da iktidarın yedeği gibi çalışmakta ve trajikomik fezlekelerle gözaltı uygulamalarına onay veren bir makam olmanın dışına çıkmamakta, kendi yasalarını bile çiğnemektedir.”

"MÜCADELEMİZDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Gögerçin, üyelerin derhal serbest bırakılmasını talep ettiklerinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Pandemiyle birlikte eğitimin var olan sorunlarına yeni sorunların eklendiği bu zamanda Eğitim Sen'in kadın sekreterinin gözaltına alınması sermayeyi öne çıkaran eğitim politikalarının da bir sonucudur. Sermayenin çıkarları göz önünde bulundurularak pandemi karşısında gerekli tedbirleri almayan iktidar bugün de milyonlarca öğrenci ve eğitim emekçisini ilgilendiren okulların açılışı ile ilgili sermayeden yana eğitim takvimini açıklamıştır. Bununla ilgili çalışma yürüten, eleştiri ve önerilerini sunan Eğitim Sen ise hedef haline getirilmiştir. KESK olarak demokratik, bilimsel, anadilde eğitim mücadelemizden geri adım atmayacağımızı bir kez daha tekrarlamak istiyoruz.


 
Türkiye’nin birçok kentinde meydanlarda, mahallelerde kadınlar kazanımlarına karşı yürütülen saldırılara direniyor, örgütleniyor, tek ses haline geliyor. Eğitim Sen Merkez kadın sekreterinin gözaltına alınmasını kadın mücadelesine dönük saldırılardan ayrı tutmuyoruz. Biz KESK’li kadınlar mücadelenin bir bütün olduğunu emeğimize, kimliğimize sahip çıktığımızı bir kez daha belirtiyoruz. Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir. Hiçbir saldırı mücadelemizde geri adım attıramaz. Haksız hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan ve tutuklanan tüm arkadaşlarımızın mücadelesine sahip çıkıyoruz. İstanbul KESK Kadın Meclisi olarak yönetici ve üyelerimizin gözaltına alınmasını kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”


 
BİRGÜN
 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.