MEB'de Asgari Ücretin Altında Çalışan Öğretmenler Bulunuyor

MEB'de Asgari Ücretin Altında Çalışan Öğretmenler Bulunuyor

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ ücretli öğretmenler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında çalıştırıldığını ifade ederek öğretmen açığının KADROLU atamalar ile kapatılması gerektiğini belirten ÖĞRETİCİ, bu süre zarfında da görev yapan ücretli öğretmenlere sözü verilen iyileştirmenin yapılması gerektiğini ifade etti.

Asgari ücretin belirlenmeye çalışıldığı ve son toplantıların yapıldığı bu günlerde MEB’in kendi eliyle asgari ücretin altında ücretli öğretmen çalıştırdığını görmek gerekir. Yasalarımıza göre asgari ücretin altında bir kişiyi çalıştırmak yasak iken ücretli öğretmenler neden ve nasıl asgari ücretin altında çalıştırılmaktadır?

80 bin ücretli öğretmenin görev yaptığı günümüzde bu öğretmenlere bir ders saati için 18.22 TL ödeme yapılmaktadır. Haftalık 30 saatten ayda toplamda 120 saat derse girebilen bir ücretli öğretmenin eline aylık yaklaşık 2200 TL geçmektedir. Kaldı ki ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı da haftalık ders saatini dolduramamakta ve bu ücretin dahi altında bir ücretle çalışmaktadır. Bu durumda açlık sınırının en az 2500 TL olduğu, asgari ücretin 2324 TL olduğu bir dönemde MEB eliyle asgari ücretin altında on binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır.

23 Ekim 2018’de açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu’nda 2019 Ocak ayından itibaren ücretli öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi öngörüldüğü halde herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. MEB ücretli öğretmenliği kalıcı bir istihdam modeli olarak görmemeli, öğretmen açığının olduğu her yere KADROLU öğretmen atamalıdır. Bu süre zarfında görev yapan ücretli öğretmenlere ise sözü verilen gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.