ÖĞRETİCİ: TOPLU SÖZLEŞME HER YIL YAPILMALIDIR

ÖĞRETİCİ: TOPLU SÖZLEŞME HER YIL YAPILMALIDIR

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ toplu sözleşme ile ilgili açıklamada bulundu. Merkez Bankası 2021 enflasyon tahminlerine göre memurun yine enflasyon altında ezileceğini ifade eden ÖĞRETİCİ, toplu sözleşmeni her yıl yapılması gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

2019 yılı Ağustos ayında yapılan 5. Dönem toplu sözleşmelerinde Merkez Bankasının 2020 için enflasyon tahmini % 8,2, 2021 yılı için ise 5,4 olarak açıklaması üzerine kamu çalışanlarına verilecek zam için pazarlık yapmış 2020 yılı için %4+4, 2021 yılı için ise %3+3 zam verilmiştir.


Ancak geldiğimiz noktada Merkez Bankası’nın tahminleri tutmamış, 2020 için hedeflenen enflasyon %8,2 iken Aralık ayı belli olmamasına rağmen şimdiden 11 aylık enflasyon %13 lere gelmiştir. 2020 ikinci altı aylık dönem için % 4 zam alan kamu çalışanları ve emekliler beş aylık enflasyonun %7’lere gelmesinden dolayı şimdiden %3 alacaklı duruma düşmüştür.


Yine 5. Dönem toplu sözleşmelerinde Merkez Bankasının 2021 enflasyon tahmini %5.4 iken bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı sayın Naci AĞBAL 2021 yıl sonu enflasyonu yüzde 9.4 hedeflediklerini açıklamıştır. Bu açıklama da memur ve emeklilerin 2021 yılı gelmeden enflasyon altında kalacağının ispatıdır. Memur ve emekli maaş zamları için yeni bir düzenleme yapılmalı, 4688 sayılı kanunda değişikliğe gidilerek toplu sözleşme imzalandığı dönemden sonraki iki yılı değil içerisinde bulunduğumuz yılı kapsamalı ve toplu sözleşme her yıl yapılmalıdır.

Anadolu Eğitim Sen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.