Öğretmenler, Sendikalardan İstifa Etmeye Başladı

Öğretmenler, Sendikalardan İstifa Etmeye Başladı

MEB'de görev yapan öğretmenler sendikalardan istifa etmeye başladı.

 Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 2021 yılı ocak ayında memurlara %7.3 oranında zam yapılmış oldu. Hayat pahalılığı ve alım gücünün son yıllarda ciddi oranda düşmesi ve yapılan son zamla birlikte bardak taştı.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmenlerin %64'ü 2020 yılı Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın eylül ayı verilerine göre sendikalıydı. Son zam oranıyla birlikte eğitim sendikalarının tamamından ciddi bir hamle gelmemesi bu oranın düşüşü yolunda bir hareket başlattı.

 Özellikle sosyal medyada yapılan zam oranına ve sendikaların işlevsizliğine sitemde bulunan öğretmenler, bağlı bulundukları sendikadan istifa etmeye başladı. 2021 yılında sendikalı öğretmen sayısının %64'ten %50'lere kadar düşeceği tahmin edilmektedir.

 Öte yandan önümüzdeki yaz aylarında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde öğretmenler taban aylığı zammı, maaş karşılığı ek ders ücreti adaletsizliği, 3600 ek gösterge, öğretmenlik meslek kanunu, ek ders ücretlerinin iyileştirilmesi ve diğer özlük hakları açısından önemli kazanımlar elde edemezse sendikalılaşma oranının daha da düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.