YETKİ DEVRİNDE BU SORULAR CEVAP BULMALI

YETKİ DEVRİNDE BU SORULAR CEVAP BULMALI

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ YÖK'ün Eğitim Fakülteleri ile ilgili yapmış olduğu yetki devrine dair açıklama yaparak bazı soruların cevap bulması gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

YÖK Eğitim Fakülteleri için yetki devri kararı alarak öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının yetkilendirilmesine karar verdi. Daha önce bu konu ile ilgili ilk defa yapılandırma çalışmaları 1997-1998 yıllarında gerçekleşmiş, 2006 ve 2009 yıllarında da kısmi düzenlemeler yapılmıştı. Son olarak 2012 yılında yeni düzenlemeler yapılarak 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştı ancak yeni uygulanan sistem daha mezun vermeden yeni değişiklikler olacak.

Bu değişiklikler ile ilgili birçok soru işareti oluşmaktadır. Her Eğitim Fakültesi kendi programlarını yapacak yeterlilikte akademik ve idari kadroya sahip midir? Yapılacak programlar sahadaki/sınıflardaki uygulamalar ile ne kadar birbirini tamamlayıcı olacaktır? MEB bu işin neresinde olacaktır? Yetki devrinde bu sorular cevap bulmalıdır.

Yapılacak programlar sahadan destek alınarak eğitim sistemimizin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde olmalıdır. Aksi taktirde fakültede verilen eğitim ile sahada uygulananlar farklı olmaya devam edecektir.


Anadolu Eğitim Sendikası

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.