Aday Öğretmenlik Sınavı Her İlde Olacak Mı?

Aday Öğretmenlik Sınavı Her İlde Olacak Mı?

Aday öğretmenler istedikleri yerde adaylık kaldırma sınavına girebilecekler mi?

Yetkili sendika Eğitim Bir Sen aday öğretmenlerin adaylıklarının kaldırılması için girdikleri adaylık kaldırma sınavına istedikleri şehirlerde girebilmesi için Bakanlığa resmi başvuru yaptı.

Konuyla ilgili Eğitim bir sen'den yapılan açıklama şu şekilde ;

Millî Eğitim Bakanlığı, 5 Temmuz 2020 tarihine ertelenen adaylık kaldırma sınavına, 2019 Şubat ayında atanan öğretmenlerin de katılacağını ve aday öğretmenlerin performans değerlendirmelerinin Mebbis modülü üzerinden yapılması gerektiğini duyurdu.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Mart 2020’de, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 16. maddesi çerçevesinde aday öğretmenlerin 5.7.2020 tarihinde gerçekleştirilecek adaylık kaldırma yazılı sınavına, söz konusu tarih itibarıyla bir yıllık fiilî çalışma süresini tamamlamış ve performans değerlendirmeleri yapılmış sayılarak başvuruda bulunabilmesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep etmiştik. Nisan 2020 tarihli Kurum İdari Kurulu toplantısında da gündeme taşıdığımız aynı konunun ‘çalışma raporu’nda yer almasını sağlamıştık.

Talebimizin kabulü neticesinde ilkbahar döneminde 60 iş gününü tamamlayan aday öğretmenlerin adaylıklarının kaldırılmasına esas performans değerlendirmeleri, Mebbis Aday Performans Değerlendirme Modülü üzerinden tamamlanacaktır. Yine 2019 Şubat ayında atanan aday öğretmenler de 5 Temmuz’da gerçekleştirilecek sınava katılmaya hak kazanmıştır.

Diğer yandan, Bakanlıktan beklentimiz, aday öğretmenlerin görevli oldukları yerler yerine istedikleri veya halen bulundukları yerlerde sınava girebilmelerinin sağlanmasıdır. Salgın sürecinde görev mahalline ulaşımın zorluk ve risk taşıması göz önünde tutularak aday öğretmenlerimizin talep ettikleri yerlerde sınava katılabilmeleri yönünde ivedi bir düzenleme yapılmalıdır.

Mart 2020’de, Millî Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız başvuru

Bakanlığın yazısı için tıklayınız

EĞİTİM BİR SEN

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.