BİLSEM Sınavı Ne Zaman Yapılacak? MEB 2023 BİLSEM Kılavuzu Ve Atama Takvimini Yayınladı.

BİLSEM Sınavı Ne Zaman Yapılacak? MEB 2023 BİLSEM Kılavuzu Ve Atama Takvimini Yayınladı.

BİLSEM Sınavı Ne Zaman Yapılacak? MEB 2023 BİLSEM Kılavuzu Ve Atama Takvimini Yayınladı.

Bilim ve Sanat Merkezleri sınavlarına dair açıklama geldi. BİLSEM sınavları ne zaman yapılacak? 2023 yılı BİLSEM sınavları ne zaman? Sorularının cevapları merak ediliyor. İşte detaylar…

BİLSEM olarak bilinen Bilim ve Sanat Merkezleri özel yetenekli öğrencilerin okul dışı eğitim faaliyetlerinden yararlanabildikleri yerlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar ve öğrenciler bu merkezlere bir sınav ile alınır. Bu sınav her yıl MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. Bu sınav sayesinde öğrencilerin özel yetenekleri ve sahip oldukları potansiyeller tespit edilir. Sınav sonucuna göre BİLSEM’e kabul edilen öğrenciler eğitimlere katılmaya başlarlar.

Uzun bir süreç olan BİLSEM’e öğrenci seçme aşamaları her yıl düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu süreçte öğrenciler ön değerlendirmeden geçerek bireysel değerlendirmeye alınırlar. Değerlendirmeyi başarıyla geçen öğrenciler Bilim ve Sanat Merkezlerinde yeteneklerine göre eğitimler alırlar.

Bilim ve Sanat Merkezlerine girmek isteyen binlerce öğrenci ise 2023 yılı için kayıt olma süreci ile ilgili açıklamayı bekliyordu. Beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEM kılavuzunu yayınladı.

Yayınlanan kılavuza göre;

  • 2023 yılında ön değerlendirme randevuları 02-06 Ocak 2023 tarihleri arasında alınacak.
  • Ön değerlendirme uygulamalarına alınacak öğrencilerin giriş belgeleri 10 Ocak 2023 tarihinde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yayınlanacak.
  • 19 Nisan 2023 tarihinde bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler ilan edilecek.
  • 24 Nisan 2023 – 05 Mayıs 2023 tarihleri arasında bireysel değerlendirme randevuları alınacak.
  • 09 Mayıs 2023 tarihinde bireysel değerlendirme uygulamalarına alınacak öğrencilerin giriş belgeleri e-okul üzerinden yayınlanacak.
  • 15 Temmuz 2023 – 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında bireysel değerlendirme uygulamalarının yapılmasının ardından 04 Ağustos 2023 tarihinde kayıt hakkı kazanan öğrenciler açıklanacak.
  • 14 Ağustos 2023 – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında ise kayıt işlemleri tamamlanacak.

BİLSEM

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.