LGS ve YKS’nin Nasıl Yapılacağı Açıklandı

LGS ve YKS’nin Nasıl Yapılacağı Açıklandı

Lise ve üniversite giriş sınavlarının tam olarak nasıl gerçekleştirileceği belli oldu. Detaylar haberimizde…

Sınav salonlarında maksimum 20 öğrenci bulunacak. Sınava katılan öğrenciler, maskelerini bina girişinde verilecek yeni maskelerle değiştirecek. Okullar dezenfekte edilmiş olacak, sınav salonları da sürekli havalandırılacak. Üniversite ve liselere giriş amacıyla yapılacak sınavlara oldukça az bir zaman kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş merciler sınav hazırlıklarını yapmaya başladı. Bakanlık yetkilileri söz konusu sınav salonlarını belirlemek için her okuldan gerekli salon sayılarını aldı. Bazı okullardaki büyük sınıflarda toplam 20 öğrenci aynı anda sınava katılabilecek. Sınıf ne kadar büyük olsa da üst sayı 20 olacak. Sınav salonları bulunmasına rağmen az sayıdaki salonun kullanılacak olması noktasına itiraz eden bazı okullar bakanlıktan son durumla alakalı yanıt bekliyor. Okul yetkililerinin arzusu, sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde en fazla 10 kişilik veya daha az öğrencinin bulunduğu sınıflarda sınavı gerçekleştirmek.
Sınavlarla ilgili bir diğer önemli problem de sınav gözetmeni bulabilmek. Duyumlar ışığında bu hususta gönüllü öğretmen bulmak hayli zor. Aynı problem hem Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hem de Liselere Geçiş Sınavı için geçerli. ÖSYM durumu tahmin ederek gözetmen görev ücretlerini yukarı çekmiş olsa da bu konuda zorlanacak gibi görünüyor.

Kapılarda Maske Dağıtımı Olacak
Sınava girecek adaylar açısından bakıldığı zaman en önemli problem maske. Bilim Kurulu yetkilileri sınav esnasında maskelerin çıkarılabileceğinin altını çizse de binalara gelirken ve sınav salonlarına giriş yaparken maske takmak zorunlu. Hatta planlamalara göre adaylar bina girişlerinde kendi maskelerini atıp, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından meslek liselerine hazırlatılmış olan tek kullanımlık maske ve dezenfektanları alacaklar.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
“Okul bahçelerine giriş yapan adaylar yüzlerindeki maskeyi atıp okul kapısında tek kullanım amacıyla verilecek olan burnu da kapatan telli maskeleri takacak ve dışarıda bekletilmeden içeri alınacaklar. Bu sırada kendilerine mendil ve el hijyenine yardımcı dezenfektanlar da verilecek. Sınav yapılacak bütün okullarımızı da dezenfekte ediyoruz. Söz konusu okullar ve sınav salonları tamamen steril hale getirilip sınav gününe dek kapalı tutulacaklar. Gerekli havalandırmalar da bu süreçte yapılacak. Ortak zemin alanlarının hijyeninin sağlanması için de gerekli tüm tedbirler alınıyor. Rehberlik öğretmenleri de ek gözetmen sıfatıyla gereken desteği sağlayacaklar.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.