LGS, YKS ve Diğer Sınavlar?

LGS, YKS ve Diğer Sınavlar?

Sadece ÖSYM’nin yaptığı sınavlara 10 milyon aday giriyor. MEB sınavlarını da dikkate aldığımızda yılda 15 milyon aday sınavlar için ter döküyor. 20 milyona yakın aile büyüğü de onlarla birlikte tedirginliklerin en büyüğünü yaşıyor!..

Bakan Selçuk’un sınavlara yönelik açıklamasına, başta sendikalar olmak üzere her kesimden farklı değerlendirmeler var.

Görünen o ki bu konuda konuşulacak çok fazla detay var!

İşte onlardan bazıları:


Geç Yapılsın

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un LGS'de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağına ilişkin açıklaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu kararın makul olduğunu söyleyen Geylan  birtakım tedbirler alınmasını istedi. İki sınavın da mümkün olacak en geç zamanda yapılmasını talep eden Geylan Destekleme ve Yetiştirme kurslarının da online olarak devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. 


Genel Başkan açıklamasında şu ifadeler yer verdi: 


"MEB, LGS’de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulacağını duyurdu.


Büyük ihtimalle YKS de benzer nitelikte gerçekleştirilecek.


Bir yıl süreyle ülkedeki tüm süreçleri tehir etmemiz mümkün olmadığına göre; sınavlarla ilgili alınan bu karar makul olmuştur.


Ancak, birtakım tedbirlerin de alınması gereklidir.


-Özellikle özel kurslara devam etmeyen, sadece okullarımızdaki DYK’lar ile sınavlara hazırlık sürecini yürüten öğrencilerimiz için Destekleme ve Yetiştirme Kursları online olarak devam ettirilmelidir.
-Öncelikle, her iki sınav da mümkün olacak en geç zamanda yapılmalıdır. Böylelikle, (piyasaya aşının da girmesiyle birlikte) 31 Aralık sonrası ikinci dönemde en azından 8 ve 12. sınıflarımız için yüz yüze eğitime başlayabilme, DYK ve diğer desteklerle birlikte yoğun bir hazırlık süreciyle kayıpların bir ölçüde telafi edilebilmesi imkanı doğacaktır.
-Yüz yüze eğitimle kazanılabilecek konu ve soru türlerinden imtina edilmelidir. Sınavlardaki soru türleri, uzaktan eğitimle sağlanabilecek kazanımlara uygun şekilde hazırlanmalıdır."


Sınavlar Ertelensin!

Merhaba, abbas bey ülkemizde eğitim konusunda yıllardır hiç bıkmadan verdiğiniz mücadeleyi takdirle takip eden bir okurunuzum. benim sizinle paylaşacağım konu, pandemi sürecinde eğitim meselesi ile ilgili. bu konuya artık gerçekçi bakmamız şart oldu.   


   tüm tahminler sonbahara girerken salgının artış göstereceği ve bu kışın çok zor geçeceğini öngörüyordu ve öylede oldu. ben ekim ayından beri, bu eğitim döneminin bir pekiştirme yılı olarak kabul edilmesi 1.sınıftan 12.sınıfa kadar tüm sınıfların bu yılı geçmiş ders konularının pekiştirmesini yaparak ve ek olarak sizinde önerdiğiniz gibi değerler eğitimine yönelerek bu seneyi bu şekilde değerlendirirsek çok daha verimli olur diye düşündüm. öğrenciler bu dönemde 12 yılda değilde 13 yılda liseden mezun olsunlar. ve bu sene özellikle değerler eğitim ve pekiştirme dersleri ile kazanca dönüştürülsün. bilim insanları bu kışın çok zor geçeceğini ve nisan ayına kadarda vaka ve vefat sayılarının düşmeyeceğini öngörüyor. nisanda da umulan aşının yaygınlaşarak uygulanıyor olması şartıyla elbette. görüldüğü kadarıyla en geç 6. ayda aşının yaygınlaşmasıyla pandemi baskılanmış olacak, diyor bilim insanları. bu durumda bu kış okulların açılması pek imkan dahilinde görülmüyor, açılsa da bu sefer veliler göndermekte ciddi tereddütler yaşayacaklar. altyapısı oluşturulmayan uzaktan eğitimle ise eğitimde yaşanan eşitsizlik iyice artmış durumda. bu ortamda gerçekçi çözüm şu olabilir, 2020-2021  yılı pekiştirme senesi ilan edilerek, öğrenci gelecek sene 2021-2022eğitim yılında aynı sınıfı tekrar etmeli, ve 2021 senesinde lise giriş ve üniversite giriş sınavları yapılmamalı. yani bu dönem gerçekçi bir bakış açısısıyla pas geçilmeli. 


  böylece çocuklarımıza eşit şartlarda eğitim ve eşit şartlarda sınav imkanı yeniiden sunulabilir. ama günü kurtaran bir bakış açısıyla değil gerçekçi olarak bu sorunu görmeli ve kökünden çözecek tedbiri devreye sokmalıyız. benim aklıma gelen çözüm bu. size ve ailenize sağlık diliyorum.

Abbas Güçlü
Eğitim Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.