MEB 2019-2020 LGS Taban Puanları, Okul Okul Yüzdelik Dilimler ve Tercih Rehberi

MEB 2019-2020 LGS Taban Puanları, Okul Okul Yüzdelik Dilimler ve Tercih Rehberi

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sınavı(LGS) 2019 taban puanları, tercih rehberi, yüzdelik dilimler, yeni alım yapacak kurumlar ve LGS 2020 tercih kılavuzu için tıklayınız.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), Liselere Geçiş Sınavı(LGS), 16 Temmuz 2020(bugün) tarihinde yayımlandı. Yüz binlerce öğrenci, hayalindeki liseye geçmek için tercihte bulunacak. Merkezi sınav ile alım yapan okulların 2019 yılı taban puanları, yüzdelik dilimleri, okul türleri Türkiye'nin 81 il ve 1000 civarı ilçesindeki tüm okulların bilgileri MEB tarafından yayımlandı.

 Sağlıklı bir tercih yapmak, iyi bir liseye yerleşmek için 2020 LGS'den alınan puan, yüzdelik dilim ve tabi ki doğru tercih gerekiyor. Dolayısıyla öğrencilerin puanı ve daha önemlisi yüzdelik dilimleri girmek istedikleri lise için 2019 yılı yüzdelik dilimleri ile kıyas yapıldıktan sonra tercih yapılması gerekiyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılı taban puan, okul kontenjanları, yüzdelik dilimler gibi verileri e-okul üzerinden erişime açtı. Erişime açılan lise türleri şunlar:

Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri Tercih Listesi
Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu Liseleri Tercih Listesi
Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tercih Listesi
Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi

 İL İL, İLÇE İLÇE 2019-2020 LGS TABAN PUANLARI, OKUL TÜRLERİ VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bakanlık, öte yandan 2020 yılı LGS tercih kılavuzunu da yayımladı. Tercih yapacak 8. sınıf öğrencilerinin bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okumadan tercih yapmaması gerekiyor. Merkezi sınavla yeni alım yapacak olan okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri bilinmediği için tercih esnasında ilgili okullara emsal okullarla kıyas yapılarak bir tercih yapılması gerekiyor. 2020 LGS tercihleri ne zaman yapılacak sorusunun cevabı ise 20-29 Temmuz 2020.

MEB 2020 LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

 Yüzdelik dilimde diğer adaylara göre daha geride olanlar için de MERNİS adrese dayalı olarak liseye kayıt işlemleri tamamlanacak.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.