Sınav Öncesi Okunacak Dualar ve Sureler LGS

Sınav Öncesi Okunacak Dualar ve Sureler LGS

Liselere Giriş Sınavı(LGS)'ndan önce okunacak kısa dualar, sureler, ayetler nelerdir? Çocuğun başarılı olması için anneler, babalar tarafından hangi dua okunması gerekir?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2020 yılı Liselere Giriş Sınavı(LGS) yarın(20 Haziran 2020) tarihinde gerçekleştirilecek. Covid-19 salgını ve sınav tarihlerinin değiştirilmesiyle birlikte öğrenciler ve aileleri endişe ve korku temelli bir süreç geçirdi. Eğitim hayatını büyük ölçüde etkileyecek ve yön verecek bu sınava yüz binlerce öğrenci katılacak.

 Ülkemizin büyük bir bölümü müslüman olduğu için hayatın önemli dönüm noktalarında edilecek içten bir dua emeklerin karşılık bulması ve sürecin iyi bir şekilde geçirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Yüz binlerce öğrenci, hayatlarını etkileyecek bir kaç saatlik sınavda yarın ter dökecek. Pandemi sürecinde maske ve çeşitli önlemler dolayısıyla sınav süreci daha önceki senelere göre daha gergin geçecektir.

 LGS sınavı öncesi öğrencilerin okuması gereken dua, kısa dua, ayet, sureler, zikirler ve ebeveynlerin sınav öncesi çocukları için okuyacakları duaları siz değerli takipçilerimiz için derledik. LGS'ye girecek binlerce öğrenciye şimdiden başarılar dileriz.

 SINAV ÖNCESİ OKUNACAK DUALAR

Sınav sabahı 70 kere Salat-ı Nariye duası, ''Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız'' okunmalıdır. Sınavlara girmeden önce, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (isra suresi;80) okunmalıdır. Ardından sınav için sıraya oturduktan sonra ise, "Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî." okunur. Sınava başladığınızda da, "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." okumanız gerekmektedir.

Dediğimiz üzere bu duaları Allah rızası için okumak gereklidir. Kişisel arzulardan uzak, içtenlikli şekilde edilen dualar makbuldur. Bu duaların anlamına gelecek olursak, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”), “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.” (”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”) ve "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." (”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.") şeklindedir.

NİHAT HATİPOĞLU SINAV DUASI

“Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.” AMİN.

Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, Bütün ihtiyaçlarımızı gidereceğin, Bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, Nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, Hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin. AMİN.
 
Sınava gireceklerin bu duayı 7 kere okuması, sınavda işini kolaylaştırır. Ayrıca; “Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî” ayeti kerimeyi sınava girmeden önce 11 defa okumak sınavda sorulan her soruya rahatlıkla yanıt verebilmenizi sağlayacaktır.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.