Sınavda bir soru bile aynı çıksa Milli Eğitim Bakanı’nı başınıza dar ederim.

Sınavda bir soru bile aynı çıksa Milli Eğitim Bakanı’nı başınıza dar ederim.

Sınavda bir soru bile aynı çıksa Milli Eğitim Bakanı’nı başınıza dar ederim.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 19 Kasım’da yapılacak kariyer basamakları sınavı öncesi Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e kendisinden randevu isteyen 15 eğitim sendikası ile neden görüşmediğini sordu. Kaya, “19 Kasım günü yapılacak uzmanlık, başöğretmenlik sınavını iptal et. Tüm öğretmenlerin ücretlerinde insanca yaşayabilecekleri oranlarda iyileştirme yap. Bankamatik öğretmenlerinin yanında durduğun kadar gerçek öğretmenlerin de yanında dur. Bunları yaparsan Mahmut Hoca olursun, bunları yapamazsan kulağını kaşıyan Mahmut Özet olarak tarihte yerini alırsın” çağrısı yaptı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bugün TBMM’de Millî Eğitim Bakanlığı’nın 19 Kasım’da yapacağı kariyer basamakları sınavı ile ilgili açıklama yaptı. Öğretmenleri dinlemesi ve sınavı iptal etmesi için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e çağrı yapan Kaya, şunları dile getirdi:

“AYM’NİN KARARINI 19 KASIM’DAN ÖNCE VERMESİ ÖĞRETMENLERİMİZİN MAĞDURİYETİNİN ÖNÜNE GEÇECEKTİR”

“Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararını sınavdan önce vermesi gerekiyor. 9 Kasım’da AYM ara bir kararla en fazla üyeye sahip 3 sendikayı ve Milli Eğitim Bakanı’nı dinleme kararı aldı. Şu ana kadar bize, AYM’nin hangi sendikaları, ne zaman dinleyeceği konusunda herhangi bir bilgi ulaşmadı. Mahmut Özer inatlaşma uğruna sınavı iptal etmeyerek öğretmenlerimizi mağdur edeceği aşikâr. AYM’nin kararını ne zaman vereceği de önem kazanmaktadır. AYM’nin kararını 19 Kasım’dan önce vermesi öğretmenlerimizin mağduriyetinin önüne geçecektir. Eğer sınav yapılırsa bu sefer de sınavda kazanan kazanmayan tartışması olacağı için bu da öğretmenler arasında var olan tartışmayı körükleyecektir. 15 farklı sendika 16 Kasım’da bir araya geldi AYM’ye ortak imza ile bir dilekçe verdiler. Yargının dostlarına yargının kulak asması gerekiyor.

“BAZI SENDİKALARIN ÖĞRETMENLERE HAZIRLIK KİTAPÇIKLARI DAĞITTIĞI SÖYLENİYOR”

Sorular elden ele dolaşıyor. Sınav öncesi öğretmenlerimizden çok sayıda ihbar alıyorum. Bazı sendikaların öğretmenlere hazırlık kitapçıkları dağıttığı söyleniyor. Örnek kitapçık dağıtmış. Eğitim Bir-Sen öğretmeleri deneme sınavı kitapçıklarını internet ortamında üyelerine şifreyle dağıtmış. Bir sendika kendi üyesine deneme sınavı kitapçığı hazırlayabilir, MEB de bunu yapabilir. Ama 31 Temmuz’da KPSS’de bir yayınevinin deneme kitapçığındaki 7 soru ile ÖSYM’nin yaptığı sınavda sorulan sorular aynı çıkarsa sınav iptal edildi, edilir çünkü. 18 Eylül’de de bir KPSS sınavı oldu burada da benzer soruların çıktığı iddia edildi. Bu iddialar hala yargıda. 19 Kasım’da yapılacak sınavda eğer bu deneme kitapçıklarının içindeki sorulardan bir tanesi bile aynı çıkarsa o Milli Eğitim Bakanı’nı başınıza dar ederim. Hiç kimse öğretmenin itibarıyla oynayamaz.

“EĞER BU KİTAPÇIKLARDA YER ALAN SORULAR ÇIKARSA KİM KİMİN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK BUNU HEP BERABER GÖRECEĞİZ”

Milli Eğitim Bakanlığını iddialar konusunda uyarıyorum. Bu iddialar öğretmenler tarafında bana ulaştırıldı. Bu iddiaların asılsız olduğunu söylüyorsanız gereğini yapacaksınız. Bazı basın yayın organlarından öğrendiğim kadarıyla Milli Eğitim Bakanı Benim hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Neden, ben bu iddiaları ortaya koyduğum için. Bunu Eğitim Bir-Sen üyesinin özel şifresiyle aldığından indirdim. Siz benim hakkımda suç duyurusunda bulununca öyle korktum ki, aman aman… Siz benim hakkımda suç duyurusunda bulunacağınıza iddiaları çürütmeye çalışın. Eğer bu kitapçıklarda yer alan sorular çıkarsa kim kimin hakkında suç duyurusunda bulunacak bunu hep beraber göreceğiz. Bu sınav hukuksuzdur, usulsüzdür. Sorular çalınırsa bunun vebalini kimse ödeyemez.

“19 KASIM GÜNÜ YAPILACAK UZMANLIK, BAŞÖĞRETMENLİK SINAVINI İPTAL ET. TÜM ÖĞRETMENLERİN ÜCRETLERİNDE İNSANCA YAŞAYABİLECEKLERİ ORANLARDA İYİLEŞTİRME YAP”

Mahmut Özer’e oturduğu koltuk ağır gelmiş olacak ki Hatay’da atanmayan öğretmeni dinlemediği gibi kendisine uzatılan çiçeği de almadı. Tüm öğretmenlerimiz adına buradan Mahmut Özer’i kınıyorum. Bir öğretmenin elinden çiçek alınmasını bırak öğretmenin eli öpülür. 24 Kasım geliyor, senin de öğretmenin var, gideceksin elini öpeceksin. Ama senin öğretmenin kulağını çekecek, öğretmenin elinden çiçeği niye alamdın Mahmut hoca, diyecek. Öğretmenlerin örgütleri, 19 Kasım’da yapılacak sınav öncesi bizleri dinle, derdimizi anlatalım diyor, Mahmut hoca, niye randevu vermiyorsun? Sayın Bakan öğretmenleri ve onları temsil eden sendikaları yok sayarak bir yere varamazsın. 19 Kasım günü yapılacak uzmanlık, başöğretmenlik sınavını iptal et. Tüm öğretmenlerin ücretlerinde insanca yaşayabilecekleri oranlarda iyileştirme yap. Bankamatik öğretmenlerinin yanında durduğun kadar gerçek öğretmenlerin de yanında dur. Bunları yaparsan Mahmut Hoca olursun, bunları yapamazsan kulağını kaşıyan Mahmut Özet olarak tarihte yerini alırsın.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

54 Yorum