MEB'de görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin maaşları vergi dilimi nedeniyle oldukça düştü.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan ve sayıları 100 bini aşan sözleşmeli öğretmenlerin çilesi bitmiyor. 2016 yılında eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz döneminde hayata geçirilen sözleşmeli istihdamın sorunları yıllardır devam ediyor. Eski bakan Yılmaz, o zamanlarda yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin herhangi bir kaybı olmayacağını söylemişti ama kayıplar günden güne büyüdü.

  Sözleşmeli öğretmenlerin eğitim öğretime hazırlık ödeneği, sınav görevi ücretleri, ek ders ücretleri de maaş kapsamında değerlendirildiğinden tüm ödemeler vergi dilimi hesabına giriyor. Öyle ki 2021 yılı aralık ayında bazı sözleşmeli öğretmenlerin maaşları vergi dilimi sebebiyle 4 bin 347 liraya kadar düştü.

milli-egitim-bakanligi-baskili-fermuarli-kisiye-ozel-erkek-kartlik-cuzdan-siyah-milli-egitim-bakanligi-cuzdanlari-ani-yuzuk-ani-yuzuk-359788-39-B

  Öte yandan öğretmenlerin ek ders, sınav ücreti, eğitim öğretime hazırlık ödeneği gibi ödemeleri için SGK ayrıca %14'lük bir kesinti yapıyor. Yeni yıla 2 hafta kalmışken kadrolu-sözleşmeli ayrımının ortadan kaldırılacağı söylenen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun taslağı bile yok.

Sözleşmeli Öğretmenler, 2022 Ocak Özür Grubu Atamasına Başvurabilir Mi? Sözleşmeli Öğretmenler, 2022 Ocak Özür Grubu Atamasına Başvurabilir Mi?

 Maaştan vergi dilimine, ek ders ücretinden sınav ücretine, eğitim öğretime hazırlık ödeneğinden derece ve kademeye, tayinlerden mazeret izinlerine kadar her konuda sıkıntı yaşayan sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarının mevzuata yamalar yaparak çözülemeyeceği aşikardır. Sözleşmeli öğretmenlerin derhal kadroya alınması ve kayıplarının telafi edilmesi gerekmektedir.