Gelin 12 Yaşında, Damat 65 Yaşında, Çocuk Gelin

65 yaşındaki bir adam ile 12 yaşında olduğu belirtilen bir kız çocuğu evleniyorlar. Kız çocuğuna gelinlik giydirilmiş.

Gelin 12 Yaşında, Damat 65 Yaşında, Çocuk Gelin

Gelin 12 Yaşında, Damat 65 Yaşında, Çocuk Gelin

Aşağıda yer alan videoyu sonuna kadar izleyin. ABD’de yapılan insanların, çevrenin tepkilerini ölçmeyi amaçlayan bir proje diyelim. 65 yaşındaki bir adam ile 12 yaşında olduğu belirtilen bir kız çocuğu evleniyorlar. Kız çocuğuna gelinlik giydirilmiş. Şehrin en işlek yerinde fotoğraf çekiniyorlar. Amaç çevreden gelen tepkileri ölçmek. Görünen o ki beklenildiği gibi tepki gelmiyor. Yüzlerce insanın olduğu bir meydanda birkaç kişi tepki gösteriyor. Herkes şaşkın bakışlarla izliyor. Hatta onların fotoğrafını çeken, videoya alanlar bile var.

Videoyu izledikten sonra moraliniz yerinde kalabilirse aşağıdaki bilgileri de okursunuz.

 

ÇOCUK GELİNLER

Videoda yer alan proje ABD’de yapılmış. Onlar buna ne kadar alışık bilemiyoruz lakin ülkemizde çocuk yaşta evlendirilen kızlarımızın gerçeği yıllardır sürüyor. Ortaokul çağında, sınıfta olması gereken küçücük çocuklarımız, lisede olması gereken kızlarımız zorla, para karşılığı evlendiriliyor. Basında, onlara yardım amacı ile yürütülen kampanyalarda isimleri “çocuk gelin” olarak kaldı. Son dönemde bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının mücadelesini tetikleyen en önemli unsur “sosyal medya” kanalı ile yürütülen kampanyalar oldu diyebiliriz. Ünlüler  tarafından destek verilen kampanyalar çocuk gelin konusunda farkındalığı arttırdı demek mümkün.

Peki çocuk gelin konusunda mücadele yeterli mi? Elbette yeterli değil. Bu konuda çok fazla yol alınması gerekmekte, doğu ve güneydoğu anadolu bölgeleri, kırsal kesimler başta olmak üzere şehrin göbeğine kadar bu zihniyetle mücadele etmeli çocuklarımızı, kızlarımızı kurtarmalıyız.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
çocuk gelin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM