Matematik Öğretmeni Şiir Yazarsa

Matematik Öğretmeni Şiir Yazarsa Matematik Öğretmeni Şiir Yazarsa nasıl olur? Şiire hepimiz alışkınız ancak şiir yazan Matematik Öğretmeni olunca ortaya çok değişik bir şiir çıkıyor.   Matematik, (Yunanca μάθημα matema, “bilgi, çalışma, öğrenme”) nicelik, yapı,uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır. Matematikçiler örüntüleri araştırır […]

Matematik Öğretmeni Şiir Yazarsa

Matematik Öğretmeni Şiir Yazarsa

Matematik Öğretmeni Şiir Yazarsa nasıl olur? Şiire hepimiz alışkınız ancak şiir yazan Matematik Öğretmeni olunca ortaya çok değişik bir şiir çıkıyor.

 

Matematik, (Yunanca μάθημα matema, “bilgi, çalışma, öğrenme”) nicelik, yapı,uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Matematikçiler örüntüleri araştırır ve bunları yeni konjektürler formüle etmekte kullanırlar. Bu konjektürlerin doğruluğunu veya yanlışlığını matematiksel ispatyoluyla çözmeye çalışırlar. Matematiksel yapılar gerçek fenomenleri iyi modelize ettiklerinde matematiksel düşünce doğa hakkında tahmin yürütmemizi ve onun iç yüzünü anlamamızı sağlayabilir. Matematik soyutlama ve mantığı kullanarak ve sistemli çalışmayla fiziksel objelerin biçimlerini ve hareketlerini saymayı, hesaplamayı ve ölçmeyi mümkün kılar ve böylece gelişir. Pratik matematik yazılı kayıtlardan beri insan etkinliği olagelmiştir. Matematik problemlerinin çözümü için gerekli araştırma yıllarca hatta yüzyıllarca süren bir çaba gerektirebilir.

İlk titiz kayıtlara Yunan matematiğinde rastlanır. (Özellikle Öklid’in Elementler kitabında.) Giuseppe Peano (1858-1932), David Hilbert (1862-1943) ve diğerlerinin geç 19 yüzyılda belitsel sistemler üzerine kurdukları çalışmalarından beri matematiksel araştırmada doğruyu kurmanın geleneği değişti. (Artık uygun olarak seçilen aksiyom ve tanımlardan titiz bir şekilde tümdengelim yapılmaktadır.) Matematik Rönesans’a kadar görece yavaş gelişti. Sonra matematikteki yenilikler diğer yeni bilimsel keșiflerle etkileșerek matematiksel keșiflerde günümüzde hala devam eden hızlı bir artış sağladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
matematik meb

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM