Öğretmenlerden Rekor Video

Öğretmenlerden Rekor Video Öğretmenlerden Rekor Video sosyal medyada yankılandı. Niğde’de Altunhisar ilçesinde görev yapan öğretmenler “Benim Adım Öğretmen” isimli türküyü seslendirdi ve klip çekti. Kısa sürede video izlenme rekoru kırdı.   Öğretmen ya da hoca; bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bir bilgiyiöğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir. Bu mesleğe de öğretmenlik denir. Türkiye’de öğretmenlik […]

Öğretmenlerden Rekor Video

Öğretmenlerden Rekor Video

Öğretmenlerden Rekor Video sosyal medyada yankılandı. Niğde’de Altunhisar ilçesinde görev yapan öğretmenler “Benim Adım Öğretmen” isimli türküyü seslendirdi ve klip çekti. Kısa sürede video izlenme rekoru kırdı.

 

Öğretmen ya da hoca; bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bir bilgiyiöğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir. Bu mesleğe de öğretmenlik denir.

Türkiye’de öğretmenlik

“1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. Maddesine göre, öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.”

“Öğretmenlik mesleğine hazırlık genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyonla sağlanır.”

Eskiden, öğretmen okullarında (köy enstitüleri, köy öğretmen okulları) yetişen ilkokul öğretmenleri; eğitim enstitülerinden çıkan ortaokul öğretmenleri; yükseköğretmen okullarıyla üniversitelerin edebiyat ve fen fakülteleri belirli dallarında okuyan ve öğretim lisansı almak için meslek bakımından gerekli ek dersleri (didaktik, pedagojitarihi, pedagojik formasyon, psikoloji) gören üniversite mezunlarından Milli Eğitim Bakanlığı hizmetine geçen liseöğretmenleri, Memurluk Kanunu’nun kapsamına girerdi. Günümüzde ise öğretmen yetiştirme görevini, üniversitelerin ilgili Eğitim Fakülteleri ile Teknik Eğitim Fakülteleri üstlenmiştir.

Öğretmenler, bakanlığın hazırlattığı yönetmeliklere uygun şekilde, yetişmelerinin kendilerine sağladığı imkânlar çerçevesinde okullarda görev alırlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM