15 Temmuz ve Leman Mizah Dergisi

15 Temmuz ve Leman Mizah Dergisi  15 temmuz gecesi hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek bir gece oldu. Sabaha askeri darbe ile uyanabileceği  düşüncesi insanı tedirgin etmeye yetiyordu. Neticesinde en kötü demokratik yönetim bile askeri darbeden iyidir anlayışını darbe görmeyen bir nesil olsak da tarihin tozlu sayfalarından, büyüklerimizden dinleyerek öğrendik. Önce kalkışma dendi daha sonra görüntüleri izledikçe […]

15 Temmuz ve Leman Mizah Dergisi

15 Temmuz ve Leman Mizah Dergisi 

15 temmuz gecesi hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek bir gece oldu. Sabaha askeri darbe ile uyanabileceği  düşüncesi insanı tedirgin etmeye yetiyordu. Neticesinde en kötü demokratik yönetim bile askeri darbeden iyidir anlayışını darbe görmeyen bir nesil olsak da tarihin tozlu sayfalarından, büyüklerimizden dinleyerek öğrendik. Önce kalkışma dendi daha sonra görüntüleri izledikçe bunun  açık bir darbe girişimi olduğu anladık. Gecenin sonunda gün ağardığında yeni haberler gelmeye başladı. Büyükşehirlerde yaralı ve ölü sayısı artmıştı. Halkın kendi  askeri ile mücadelesi etmesi ürkütücü ve üzücüydü.

Asker içerisinden bir grup vatan haininin bu ülkenin öz evlatlarını halkının üzerine silah doğrultmasını emretmesi  kadar acı bir olay yok derken yeni görüntülerle insan bir defa daha sarsıldı. Yerde ezilen tekmelenen öldürülen erlerin başında kahraman edasıyla fotoğraf çektiren namussuzlar gördük.

Parası olan bankadan askerlik yaptı. Olmayan uzun dönem gitti yada okumuş ise kısa dönem vatani görevini yaptı. Üzücü tarafı bu olayların bir gün sonrasında erlerin de öldürülmesine  sevinebilen insancıkların olmasıydı.. İronik olan ise askerliğe dair hiçbir şey görmeyen askerliği bankadan yapanların klavye kahramanlığına  soyunmasıydı. Askere gitmeden herkesin en az lise mezunu olduğunu sanırdım. Lakin işin öyle olmadığını okuma yazma bilmeyenlerin hatta çoğu şeyi askere gelmese köyünden çıkmadığı için göremeyecek olan çocukların fazla olduğunu gördüm. Ve bir grup -insan demeye dilim varmıyor – emir komuta içerisinde oraya götürülen bu memleketin masum çocuklarının öldürülmesine sevinebiliyordu. Yani senin kardeşin,  ötekinin çocuğu, komşunun oğlu, kardeşinin  çocukluk arkadaşı olabilir o masum çocuklar sevinen arkadaşım. Toplumun ne ara bu kadar vicdansız olduğunu anlamak zor. Neyse ki devlet büyükleri erler için onların masum olduğu hakkında açıklama yapması  ile bir nebze kalanlar için yüreğimize su serpildi. Diğer türlü kahraman edası ile yollanıp bir grup darbeci emrinde vatan haini olarak dönmek vardı işin ucunda. 

 ***

Basın  hatta mizah her dönem olmuştur. Şaşırtıcı olan milli mücadele döneminde bile mizah dergilerinin  çıkarılmasıdır.  Çünkü silahlı mücadelenin yanında toplumu yönlendirip askerin moralini yüksek tutmanız da gerekir. Kurtuluş savaşı yıllarında kesintisiz çıkan mizah dergileri vardır. Bu konuda Ali Şükrü Çoruk’un  “Mizah Penceresinden Milli Mücadele” adlı kitabını alıp okuyabilirsiniz.  Mizah toplumun aynasıdır neticesinde.

Leman mizah dergisinin darbe özel sayısı kardeşin kardeşle karşı karşıya geldiği 15 temmuz gecesinde ve sonrasında mizahtan öte mide kaldıran bir kapak oldu.

Leman 15 Temmuz Kapağı İçin TIKLAYINIZ

Leman, Türkiye’nin en eski ve köklü mizah dergilerinden biridir. 1985’te Gırgır’dan ayrılan bir ekibin kurduğu Limon dergisinin 1991 yılında kapanmasından sonra aynı ekip tarafından kurulduğu için, başlangıcı 1985’e kadar dayandırabiliriz.

1991 yılından beri yayınlanmakta olan haftalık mizah dergisi Leman’a bu kapak yakışmadı.

Birlik beraberlik  içinde bulunmamız gereken bir zamanda ötekileştirmemeyi ve acılarımızı paylaşabilmeyi öğrenmeliyiz.  Milletimizin başı sağolsun…

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM