DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

3600 Mucize Değil Sadece Geciktirilmiş Bir Haktır!

3600 ek gösterge hususunda eğitimci yazar Tülay Gazalcı’nın yazısı.

3600 Mucize Değil Sadece Geciktirilmiş Bir Haktır!
30.05.2018
A+
A-

3600 Mucize Değil Sadece Geciktirilmiş Bir Haktır!

İyi ki seçimler var diyesi geliyor insanın. Yoksa hak ettiklerimizi hayal etmekle geçecek ömürler. Memurların yıllardır dile getirdiği beklenti nihayet gerçekleşecek. Emeklilikte yapılan yüksek kesinti ve düşük olan emeklilik ikramiyesi 3600 ek göstergenin devreye girmesiyle, hayatını mesleğine adamış çalışanlar hakkı olanı alacak. Çalışan memurların maaşlarında herhangi bir yükseliş olmayacak. Hatta ek gösterge değişikliği ile emeklilik kesintisi artacağı için memurların büyük bölümünün çalışırken aldığı maaşta 33 veya 41 TL arasında düşüş olacak.

Ek gösterge nedir peki? Ek gösterge, devlet memurlarının maaşların, emekli ikramiye ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 2200 veya 3000 olan çalışanların, 3600 ek göstergenin gelmesiyle emeklik maaşlarında ve emekli ikramiyesinde eşitlenme durumu gerçekleşecektir. Ek göstergelerdeki yeni düzenlemeyle 247 Bin polis, 925 Bin öğretmen, 200 Bin hemşire ve 144 Bin din görevlisinin emeklilik ikramiyesinde ve emekli maaşlarında artış olacak. Yaklaşık 1,5 milyon emekliyi kapsayacak olacak bu düzenleme, sadece memurları değil, kendisiyle birlikte eş ve çocuklarını, torunlarını ve hatta ülkesini de etkileyecek. Çünkü yıllarımızın çoğunu çalışarak geçirdiğimiz için, hayattaki asıl anlamları ıskalamış ve hep en yakınlarımızın mutluluğundan çalmış oluyoruz. Evlatların üniversite ve evlilik durumları gündeme geliyor haliyle ihtiyaçlar artıyor ve emekli olamıyoruz. Çünkü emekli olunca memur maaşları ciddi düşüş yaşıyor.

Maddi kaygılardan emekli olamayınca memurlar, iş bekleyen üniversite mezunu genç enerjiler, işsizlikle mücadele etmek zorunda kalıyor. Emekliliğini hak etmiş olmasına rağmen çalışmak zorunda kalan memurlarda yaş gereği enerji tükenmişliği ve hastalıklar boy gösteriyor. Hal böyle olunca verimli bir çalışma yürütemiyor ve bundan hem kendisi hem de ülke büyük zarar görüyor. Memur çok istemesine rağmen şartlarının zorluğu sebebiyle emekli olamıyor ve hayalini kurmakla yetiniyor. Bunca yıl çalışmanın sonucunda tam emekli olup rahat edecekken, yılların birikmiş yorgunluğu omuzlarına çöküyor ve çoğu hayata veda ediyor. Bu durumun kime ne faydası var? Hiç kimseye… Bakın 3600 ek gösterge uygulanınca hayatlarımızda neler değişecek.

  • 25 yıl hizmeti bulunan ve ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkarılanların emekli aylıkları 2 bin 352 liradan 2 bin 950 lira olacak.
  • 30 yıl hizmeti bulunan ve ek göstergesi 2200’den 3600’e yükseltilenlerin emekli aylıkları da 2 bin 510 liradan 3 bin 147 liraya çıkarılacak.
  • 3000 ek göstergeye tabi olan ve 25 yıl hizmeti bulunan emekli  -Din görevlisi;2.417 TL maaş, 77 bin lira ikramiye alıyorken,2.950 TL maaş, 94 bin 568 lira alacak.   -Polis memuru; 2.517 TL maaş, 77 bin 471 lira ikramiye alıyorken.2.950 TL maaş, 94 bin 568 lira ikramiye alacak. -Öğretmen;  2.417 TL maaş, 77 bin 471 lira ikramiye alıyorken,2.950 TL maaş, 94 bin 568 lira ikramiye alacak. – Hemşire; 2.349 TL maaş, 75 bin 300 lira ikramiye alıyorken, 2.950 TL maaş, 94 bin 568 lira ikramiye alacak.
  • Memurlar emeklilik yılı dolunca gönül rahatlığı ile emekli olabilecek.
  • Evlatlar anne ve babası ile torunlar dede ve ninesi ile daha çok vakit geçirebilecek.
  • Genç işsizler hayalini kurdukları işe daha rahat ulaşabilecek ve alanları dışındaki işlerde çalışan mutsuz insanlar olmaktan kurtulacak.
  • Genç çalışan sayısı artacağından, ülkedeki verim artacak. Üniversite mezunu gençlerimiz kendi alanlarında çalışacak ve hayatı tıkayan hatalı iş uygulamaları ortadan kalkacak.

Zaten olması gereken bu gidişat, bir seçim arifesinde bizlere bir mucizenin gerçekleşmesi gibi algılatılsa da, devletine vergisini ödeyen ve de yıllarını heba eden çalışanların bal gibi de hakkıdır. Dilerim hayatı kolaylaştıracak ve insana yakışır şekilde yaşanır hale getirecek olan bu tür düzenlemeler işçi ve memur tüm çalışanlar için uygulanır olsun. İnsanlara emeğinin karşılığını vermek ülkeyi yönetenlerin asli görevidir. Sadece seçim sürecinde değil, her daim vatandaş odaklı hizmet anlayışı benimsenmelidir.

Tülay GAZALCI
EĞİTİMCİ YAZAR

YORUMLAR
  1. Nurettin KESİM dedi ki:

    SAYIN:Tülay Gazalcı.Devletin Belediye.Valilik ve diğer kurumlarında çalışan.Memur.imza yetkisi bulunan Müdür 2200 Ek göstergede çalışıyor.Bunların 3600 hakları vaatler arasında yok.Bu çalışanların 3600 hakları ne olacak alanlar da memur bizlerde.Bu konu ile ilgili bir yazı yazar mısınız.