Aday Öğretmenler Sendikaya Üye Olamasınlar

Aday Öğretmenler Sendikaya Üye Olamasınlar Aday Öğretmenler Sendikaya Üye Olamasınlar ve Aday Öğretmenlerin Sendika Üyelik Durumu İptal Edilsin 11 Nisan 2012 tarihinden önce aday memurlar, aday öğretmenler sendika üyesi olamıyorlardı. 11 Nisan 2012 tarihinde 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda yapılan değişiklikle aday memurların, aday öğretmenlerin sendikaya üye olma yasağı kaldırılmış, üye olmaları için gerekli düzenleme yürürlüğe girmiştir. […]

Aday Öğretmenler Sendikaya Üye Olamasınlar

Aday Öğretmenler Sendikaya Üye Olamasınlar

Aday Öğretmenler Sendikaya Üye Olamasınlar ve Aday Öğretmenlerin Sendika Üyelik Durumu İptal Edilsin

11 Nisan 2012 tarihinden önce aday memurlar, aday öğretmenler sendika üyesi olamıyorlardı. 11 Nisan 2012 tarihinde 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda yapılan değişiklikle aday memurların, aday öğretmenlerin sendikaya üye olma yasağı kaldırılmış, üye olmaları için gerekli düzenleme yürürlüğe girmiştir. Aday öğretmenlerin sendika üyeliği konusuna kısa bir ara verdikten sonra devam edeceğim.

Sendika Nedir, Sendika Yararları Nelerdir?

Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda;

Sendika, Kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kuruluşları ifade etmektedir.

‘Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda belirtilen 11 hizmet kolundan birisi olan Eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolunda faaliyet gösteren sendikalar acaba sendika tanımında belirtilen kavramların içini doldurabiliyorlar mı? Öğretmenlerin ekonomik haklarını (ek ders, maaş, sınav görevi vs), özlük haklarını korumak ve iyileştirmek adına neler yapıyorlar?

Eğer bir sendikaya üyeyseniz üye olduğunuz sendikanın çalışmalarını bu sorular çerçevesinde değerlendiriniz, eğer sendikanızda bu sorulara yanıt bulamıyorsanız sendikanızı sorgulamanızın tam zamanıdır.

Gelelim aday öğretmenlerin sendika konusuna,

Son yıllarda aday öğretmenler için getirilen sınav, performans, uyum süreci, mülakat derken aday öğretmenler bunalmış durumdalar. Ancak aday öğretmenleri en çok rahatsız eden durum bu değil. Aday öğretmenlerin asıl rahatsızlığı sendika baskısı, yani sendikacıların MOBBİNG yapması.

Yazıyı okuyan aday öğretmenlerimizin ve bu duruma şahit olan arkadaşlarımızın hak verdiklerini duyar gibiyim. Aynı şekilde bu baskıyı yapan sendikacıların da kulaklarımı çınlatma çabalarını tahmin ediyorum.

Öğretmen arkadaşım atanmış atanır atanmaz önüne bazı formlar konmuş. Aday öğretmenin doldurması gereken zorunlu formlar; Mal bildirimi, yardım formu, bilgi formu … derken bir bakıyoruz içinden sendika üyelik formu çıkıyor.

-Bu ne?
-Haydi bismillah de aramıza katıl…

Ne diyecek aday öğretmen, ne desin, ailesinden ayrılmış yüzlerce kilometre uzağa gelmiş. Bilmediği, görmediği, tanımadığı bir yer. İlk tanıştığı okul müdürü, idareciler, milli eğitim çalışanları. Önüne koyduğun sendika formunu “Bismillah” diyerek imzala diyen idareci müsveddesi sevap mı işliyorsun? Tependekilere yağcılık yaparak koltuğunu mu sağlama alıyorsun? Bunları yaparken de ülkenin teminatı olan mesleğin ilk gününde tepe taklak ettiğin öğretmenin şevkini ilk dakikada kırıyorsun.

Aday öğretmene, bizim sendikaya üye olmazsan adaylığını kaldırmayız diyen ey sendikacılar (kendini sendikacı sananlar) Ne kaldırıyorsun? Aday öğretmeni resmen tehdit ederek suç işliyorsun! Sen kaldırma değil kandırma yapıyorsun.

Sendika tetikçiliği yapan şube müdürleri, okul müdürleri, milli eğitim müdürleri;

Zaten savcılıklara bir bir şikayet ediliyorsunuz. Davalar açılıyor, cezalar alıyorsunuz. Bunlardan ders çıkaranlarınız da var hala koltuk sevdası peşinde koşarak bile bile suç işlemeye devam edeniniz de var.

Yapmayın. Bu bir uyarıdır. Ülkemiz için uyarıdır. Aday öğretmenlerimize, daha yolun başındaki öğretmenlere korku salarak onları mesleklerinin başında öğretmenlikten soğutmayın.

Aday öğretmenlere yapılan bu sendika zorbalığına Milli Eğitim Bakanlığı gerekli müdahaleyi yapmalıdır. MEB ya buna bir çözüm bulmalı baskıyı ortadan kaldırmalı ya da aday öğretmenlerin sendika üyeliklerini iptal ederek aday öğretmenlere rahat bir nefes aldırmalıdır. Yoksa kaybeden öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve geleceğimiz olacaktır.

 

Arif Muzaffer KUL
www.arifmuzafferkul.com

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM