AMON RA’NIN OĞLU BÜYÜK İSKENDER

AMON RA’NIN OĞLU BÜYÜK İSKENDER Makedonyalı İskender’in kısa yaşamı (Babil’de otuz üç yaşında öldü) fetihler, maceralar, keşifler ve zaferlerle doluydu: İlahi gizemleri açığa çıkarmak ve ölümsüz hayata sahip olmak için dünyanın diğer uç noktalarına kadar gitmek arzusundaydı. Resmi babası Kral 2. Philip’in suikaste kurban gitmesi İskender’in yirmi yaşında tahta geçmesine yol açtı. İlk askeri seferleri […]

AMON RA’NIN OĞLU BÜYÜK İSKENDER

AMON RA’NIN OĞLU BÜYÜK İSKENDER

Makedonyalı İskender’in kısa yaşamı (Babil’de otuz üç yaşında öldü) fetihler, maceralar, keşifler ve zaferlerle doluydu: İlahi gizemleri açığa çıkarmak ve ölümsüz hayata sahip olmak için dünyanın diğer uç noktalarına kadar gitmek arzusundaydı. Resmi babası Kral 2. Philip’in suikaste kurban gitmesi İskender’in yirmi yaşında tahta geçmesine yol açtı. İlk askeri seferleri onu, ünlü kehanet merkezi Delf’e getirdi. Ünlü olacağını ama çok kısa bir yaşam süreceğini söyleyen birkaç kehanet duydu.

Bu kehanetlerden etkilenen İskender Hayat Sularını (Ölümsüzlük Pınarı) ve sonsuz yaşamı bulmak için yola koyuldu. Bunu yapabilmek için Doğu’ya giden yolu açmalıydı. Tanrılar oradan gelmişlerdi. İskender kendinden 1 asır önce yaşayan Heredot tarihinden okuduklarıyla; Perslerin Ammon Tapınağı’nı kirlettiklerini ve Eyiyopya’da Gençlik Pınarı olduğunu öğrenmişti. Yine rivayetlere göre Tanrı Ammon bir gece kılık değiştirerek annesi Olympias ile birleşmiş ve bu birleşmeden kendisi doğmuştu. Yani Amon Ra’nın oğlu olduğuna inandı ve bir tanrı oğlu olarak daha fazla yaşam süresine sahip olması gerektiğini düşündü.

amon-ra-iskender

Küçük Asya’da Pers ordularını yenilgiye uğratan İskender Mısır’a doğru döndü. Mısır’ı yöneten Pers valilerinin ve askerlerinin ağır direnişiyle karşılaşmayı beklerken, bu büyük ülkenin hiçbir direnme olmaksızın ellerinin arasına düştüğünü gördüğünde şaşırdı: Hiç şüphesiz bu bir işaretti. Zaman kaybetmeden İskender Büyük Vaha’ya, Ammon kehanet merkezine gitti. Orada (efsanelere göre) tanrı Amon Ra şahsen İskender’in gerçek babası olduğunu doğruladı. O andan başlayarak, İskender metal paraların üstünde tanrısallığın simgesi olan boynuzlarla resmedildi.

buyuk-iskender

İskender kutsal mekanlara taptığı ziyaretlerde uzun yaşayacağına dair bir işaret alamayınca başka bilgelerin öğüdünü almak, “ölümlü” kaderinden bir kaçış yolu bulmak, kendisinden önce ölümsüz tanrılar arasına katılmayı başaranların yolundan gitmek için “yapılacak yolculuğa ve arayışlarına devam eder”. Hatta bu gezilerinden birinde kendisini Hanok diye tanıtan bir varlık “Tanrıların gizemlerine burnunu sokma,” diye İskender’i uyarır. Ve sonuç olarak İskender’in ölümsüzlük arayışları boşa çıkar.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM