DOLAR 5,7272
EURO 6,3087
ALTIN 275,8
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

ANTİK YILAN BİLGELİĞİ- Levent Gözaçan

ANTİK YILAN BİLGELİĞİ- Levent Gözaçan
03.04.2017
A+
A-

ANTİK YILAN BİLGELİĞİ- Levent Gözaçan

Geçmişimizde birçok yılanla ilgli öykü vardır; mitolojide, destanlarda, tarihi eserlerde, efsanelerde ve kutsal kitaplarda… Havva’yı baştan çıkarıp yasak meyvayı yemesine sebep olarak cennetten kovduran yılandır. Fakat insanları iyileştirip şifalandıran Tıp, Eczacılık sembolü de yılandır.

Yılan bir sürü eserde karşımıza farklı isimlerle çıkar: Naga, Nagual, Nacaal, Adder, Djedhi, Amarus, Levites, Ejderha, Ejder, Quetzlcoatl (Kukulkan), Şahmeran, Serpent, Snake, Typoon, Nahaş… Mısır firavunları Kobrayı başları üzerinde taşırdı. Tevrat’taki Nahaş sözcüğü hem yılan, hem sırları bilen anlamına gelirdi. Sümer’de Tanrı Enki’nin sembolü yılandır. Tufanda Ziusudra’yı uyaran yılandır.

Hermes, yılan dolanık bir asa ile düşmanını yenmiştir. Güney Amerika’daki kadim Meksika, Aztek, Toltek, Maya uygarlıklarının gökten gelen beyaz tenli tanrıları yılandır. Eski Türk inanışlarında Ejderha; göksel ve iyi bir varlıktır. Kundalini; üç buçuk kez kıvrılıp uyuyan spiral bir yılan demektir. İnsanın içindeki ateşi göstermek üzere Kundalini sözcüğü kullanılır. Bireysel uyanışın, aydınlanmanın ve bilgeliğe ulaşmanın sembolüdür. Mısır’da Roma’da resmedilen kanatlı yılan da Kundalinidir.

Antik Yılan

Bütün bu mitsel öğelere göre yılan; bugünkü kötü imajına inat, aslında yaşamın öz ateşi ve bilgeliğin sembolüdür. Işıktan dünyaya, yani maddeye inişin başlangıcında olan bir yılan. Ayrıca Yılan söz konusu olduğunda ilginç bir şekilde yedi sayısı gündemdedir. Mitolojide Tanrıça Gaia’nın da kendi yılanları vardır. Kadın Tanrıçaların elindeki yılanları Zeus ele geçirmiştir. Apollon ve Zeus ile birlikte artık erkek egemen duruma geçişi de anlatır. En baştan beri Babil, Mısır, Girit, Anadolu’da da eski inançlarda, kadın tanrıçalar yılanla bir tutulmuştur. Bilgelik, kahinlik, bilicilikle yılan, ilişki halindedir.

Yılan Mitoloji

Bütün yaratılış efsanelerinde ve kutsal öğretilerde göklerden inen yılan biçimli tanrıların üstün özellikleri vardır. Yılan tanrılar yeryüzündeki insanlara, bilginin yolunu, teknolojiyi, inşaatçılığı, alfabeyi, tarımı, astronomiyi öğretmiş, hatta tufandan kurtarmıştır. Bu yılan tanrıların mitsel öykülerinin çoğunda, gökten inen bir ışıkla hamile kalan dünyalı dişilerden bahseder. Bütün eski efsanelerdeki mitsel yılanlar, göklerle bağlantılıdır ve uzaydan gelip uygarlığı başlatırlar.

Levent Gözaçan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.