Atatürk Havalimanı Patlaması ve Psikolojisi Bozuk Bir Toplum

Atatürk Havalimanı Patlaması ve Psikolojisi Bozuk Bir Toplum 22 Mart 2016   Belçika’nın Bürüksel şehrinde metro istasyonu ve Brüksel Havalimanı’nda silahlı ve bombalı saldırı oldu. Terörist bir eylem sonucunda 33 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Saldırıları Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)  ya da diğer popüler adı ile DAİŞ üstlendi. Belçika’da gerçekleştirilen en büyük saldırı […]

Atatürk Havalimanı Patlaması ve Psikolojisi Bozuk Bir Toplum

Atatürk Havalimanı Patlaması ve Psikolojisi Bozuk Bir Toplum

22 Mart 2016  

Belçika’nın Bürüksel şehrinde metro istasyonu ve Brüksel Havalimanı’nda silahlı ve bombalı saldırı oldu.

Terörist bir eylem sonucunda 33 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı.

Saldırıları Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)  ya da diğer popüler adı ile DAİŞ üstlendi.

Belçika’da gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kayıtlara geçti. Ve hükümet ülke genelinde ulusal yas ilan etti.

Belçika modern gelişmiş bir ülke ve sınırları Ortadoğu coğrafyası ile alakadar olmadığı için terör saldırıları onlar için fesli, cübbeli, sarıklı, sakallı adamların  kendini patlattığı sadece televizyonlardan kısacık bir haber olarak yada gazetelerin küçük bir köşesini kaplayan ufacık önemsiz bir haber.

Alışkın olmadıkları için  Brüksel’de 22 Mart tarihinde uğradığı saldırıların ardından Zaventem havalimanı 12 gün kapalı kaldı.

***

28 Haziran 2016

Türkiye’nin en çok kullanılan yolcu giriş çıkışının en fazla olduğu havalimanı Atatürk Havalimanı’nda  intihar saldırısı gerçekleşti.

Saldırı sonucunda 44 kişi hayatını kaybetti, 238 kişi yaralandı.

Saldırıyı yine İŞİD/ DAİŞ terör örgütü üstlendi. Bir günlük ulusal yas ilan edildi.

Ve biz her gün teröre  verdiğimiz canlar ile terör saldırılarını içselleştirdik ki Atatürk Havalimanı’na yapılan canlı bomba saldırısından 24 saat geçmeden havalimanının yeniden kullanıma açıldı. Kimileri devletin büyüklüğü, bir an önce eski haline dönüldü diyecektir. Şüphesiz devletimiz büyük . Bir de orada çalışan  personeli her gün yemek yediği arkadaşını, mesai arkadaşını kaybedenleri  saldırı sonrası travmayı atlatmadan çalıştırmak   bizim terör saldırılarını içselleştirdiğimizi göstermesi açısından altı çizilesi bir durum.

***

Bu olaylar içselleşip zaman içerisinde sıradan alt yazı ile geçiştirilen yemek yerken,  dizi izler gibi  bakıp duygusuzca seyrettiğimiz birer olay haline gelirse  tek tek patlayan bombalar gökyüzünden yağacak diye korkuyor insan.

Zira  Amerika’da başkan değişiyor. Her başkan döneminde Ortadoğu’ya, İslam coğrafyasına demokrasi götürme yarışında taşeron terör örgütleri inşa ettiğini görüyoruz. Her başkan döneminde yeni bir terör örgütü  peyda oldu. Taliban, El Kaide ve en son olarak ise İşid.

İslam coğrafyasında din adı altında kurulmuş terör örgütleri bunlar. Afganistan’da Irak ve Suriye’de  küçük patlamalar, silahlı Pazar yeri eylemleri ile halk sıradan bir şekilde  ve sessizce duruma alıştırıldı ve içselleştirdi durumu. Daha sonra ise demokrasi adı altında gökyüzünden bombalar yağdı ve sonuç evsiz, vatansız yaşayan ölüler. Psikolojisi bozuk toplumlar yaratıp ardından istilaya giriştiler.

***

Dünya’nın süper gücünde başkan değişiyor, senaryo aynı. İnsan, psikolojisi bozulan bir toplum olduğumuz göz önüne getirince demokrasi getiricilerin taşeronu yeni bir terör örgütünün meskeni mi olacağız diye korkuyor. 

 Olayları sıradanlaştırmamak dileği ile…

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
terör

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM