Aztekler’de İnsan Kurban Etme

Aztekler’de İnsan Kurban Etme Meksika’da 14. ve 16. yüzyıllarda yaşamış olan Aztekler taş bıçaklarla kurbanlarının kalbini çıkarırken, kurbanları Güneş’e adamak adına yaptıkları ritüelleri yöneten rahipler büyük olasılıkla önceden obsede edilmişlerdi ve törene gelen kurbanları hipnotize edebiliyorlardı. Kurban töreni ve seremonileri; takvim titizlikle takip edilerek uygulanırdı. Aztekler düşmanlarını öldürmeden esir almaya çalışır, esir ve köleleri kurban […]

Aztekler’de İnsan Kurban Etme

Aztekler’de İnsan Kurban Etme

Meksika’da 14. ve 16. yüzyıllarda yaşamış olan Aztekler taş bıçaklarla kurbanlarının kalbini çıkarırken, kurbanları Güneş’e adamak adına yaptıkları ritüelleri yöneten rahipler büyük olasılıkla önceden obsede edilmişlerdi ve törene gelen kurbanları hipnotize edebiliyorlardı. Kurban töreni ve seremonileri; takvim titizlikle takip edilerek uygulanırdı. Aztekler düşmanlarını öldürmeden esir almaya çalışır, esir ve köleleri kurban ederlerdi. Bunun nedeni Güneş Tanrısı’nın (ya da Güneş ile temsil edilen Tanrı’nın) belki de besini olan korku enerjisini, kan ve insan yüreğini kurbanlardan temin etmekti. Esirlerin çoğu ritüellere rahipler tarafından hipnotize edilmiş durumda gelirlerdi. Bazı ritüellerde kurban hemen öldürülmez yavaş ve küçük taş bıçağın darbeleriyle kanının uzun süre akması sağlanırdı. Daha sonra da derileri canlı canlı yüzülürdü. Ayrıca, yakma ve baş kesme gibi farklı törenler de yapılırdı.

Aztekler'de İnsan Kurban Etme
Aztekler’de İnsan Kurban Etme

Tenoktitlan’daki büyük piramitte, 20.000 insanın kalplerinin taş bıçaklarla bedenden çıkarılarak kurban edildiği, insan etinin yenildiği yazılı kayıtlarında vardır. Bir iddiaya göre dünya dışı varlıkların insanın korkusundan, özellikle ölürken yaydığı korku enerjisinden faydalandığı, ölüm anında işkence gören ya da şok yaşayan kurbanın manyetik enerji alanının çok güçlü olduğu, kanın da taşıdığı demir elementi dolayısıyla bu enerji türü için taşıyıcı görevi yaptığı söylenir.

Aztekler'de İnsan Kurban Etme
Aztekler’de İnsan Kurban Etme

İnsan kurban etme törenleri tarihte; Eski Sümerler, Babil, Maya, Aztek, Kelt, Hint gibi bir çok kültürde görülmüştür. Kuzey Afrika’da yaygın olan Kartaca Dini’nde ailede ilk doğan erkek çocuk Tanrı Tofet’e kurban edilirdi. Orta Doğu’daki Antik Moloch dini inananları da güneş tanrısı Molek için yılın belli döneminde bebek öldürme ve yakma ayini düzenlerdi.

Levent Gözaçan

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM