DOLAR 5,8954
EURO 6,5034
ALTIN 281,8
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Bilge Kağan’dan Cumhuriyet’e

Bilge Kağan’dan Cumhuriyet’e
29.10.2016
A+
A-

Bilge Kağan’dan Cumhuriyet’e

29 Ekim Sabahına…

       Türk tarihinde Türk milleti ve Türklük için iki önemli isim gelir aklımıza.  Türklüğü üzerindeki gömlek gibi çıkarıp değiştirecek bir meta olarak  düşünen Arap sevicileri bir kenara bırakırsak, Türk tarihi ve Türk milleti için Türkü, tarih sahnesinde yeniden dirilten iki isim vardır: Bilge Kağan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

       Özgürlüğüne düşkün bu  millet tarihte 16 büyük Türk imparatorluğu kurmuş. Türk  düşmanı, İngiliz  general Hamilton’un “Türklerden başka dini ve vatanı uğruna canını vermeye hazır asker yoktur.” sözü ile düşmanının dahi takdirini kazanmış bir millettir Türk milleti. Osmanlı’nın son döneminde de emperyalistler Türkü tarihten silmeye gelmiş ve geldikleri gibi geri gitmişlerdir.

     Bilge Kağan Türk tarihi için değerdir. Bilge, kağan olduğu zaman ortada herhangi bir devlet otoritesi kalmamıştı. Bilge Kağan, kendi yazıtında bu durumdan şöyle söz etmektedir: O dönemde halk için Ben kağan olduğumda Yokluğa ve ölüme dağılmaya mahkum bir millet vardı ortada. Her yere gitmiş olan millet, yaya olarak, çıplak olarak, öle yite geri geldi.       

      Bilge Kağan Uygurlar ile savaştı. Karluklar ile savaştı.  Daha sonra Çin’e karşı bir sefer yapmayı düşündüyse de Tonyukuk tarafından ikna edilerek bu düşüncesinden caydı. Arkadaşlarına rağmen Çin ile savaş kararı aldı. Çin ile savaştı.  Ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkınması için gayret gösterdi.  Orhun Yazıtları ile tarihimizin ilk edebi sanatsal yönü olan yapıtlarını verdi. Göktürkleri ve Türklüğü yeniden diriltti.  Bilge Kağan 734 yılında bakanı Buyruk Çor tarafından zehirlendi. Buyruk Çor Bilge’yi zehirlemesi konusunda Çinliler tarafından ikna edilmişti. Ve  Kağan’ına ihanet etti.

     Cumhuriyet’ e Doğru,

    1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başlar. Osmanlı Devleti savaşa girmiş ve kaybedilen savaş ile orduları dağıtılmış bir ülke haline geldi. Başkenti istila edilen, anahtarı düşmana teslim edilen, orduları dağıtılan  İstanbul, işgal yıllarında Sodom ve Gomore’ye rahmet okutan bir şehir haline gelmişti. İstanbul halkı temel ihtiyaçlarını dahi temin edemez durumdaydı.

     Pek çok aile parçalanmış, savaşta eşlerini kaybeden kadınlar dul kalmış ve bu büyük aile kriziyle kadınlar ve çocuklar suistimale açık hale gelmişti. Toplumda yaşanan ahlaki sorunlar şehrin asayişine de yansımıştı. İstanbul, hırsızlık, gasp, tecavüz ve cinayet gibi ağır suçların her an işlendiği bir şehir haline gelmiş.  Ve böyle bir ortamda Osmanlı’nın bir Paşası Mavi Gözlü Sarışın Kurt Gazi Mustafa Kemal ortaya çıkar. Yokluk içinde savaştan bıkmış bir milleti tarih sahnesinden silmeye çalışan düşmana karşı mücadele etmeye ikna eden, inandıran isimdir Atatürk.

      Mustafa Kemal Atatürk halkı inandıran kişidir. Halka inanmayı, damarlarındaki asil kanı yeniden hissettiren isimdir. Arkadaşlarının sınırsız desteği ile değil aksine arkadaşlarının inanmamasına rağmen devrimlerini gerçekleştiren isimdir. Bu devrimlerin ilk aşaması 28 Ekim gecesi duyurduğu 29 Ekim’de emperyalistlere karşı verdiği mücadelenin armağanıdır Cumhuriyet.

    “Ey Türk! Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir? Ey Türk öykün ve kendine gel.” der Bilge Kağan Orhun Yazıtlarında. Atatürk bunu okuduktan sonra Nutuk adlı eserini bu şekilde bir hitabe ile bitirmeyi düşünmüş ve mecliste altı gün boyunca okunan Nutuk’un son kısmını  Bilge Kağan’dan etkilenerek Gençliğe Hitabe ile bitirir.

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk’ü tarihten silmek isteyen emperyalizme başkaldırıdır.

29 Ekim Bilge Kağandır.

29 Ekim tarihten silinmeye çalışılan Türklüktür.

29 Ekim Mustafa Kemal’dir.

29 Ekim varlığını kaybetme noktasına gelmiş büyük bir ulusun yeniden var oluş mücadelesinin adıdır.

29 Ekim Cumhuriyettir.

29 Ekim Bayramdır.

Ruhunda bu coşkuyu hisseden herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

                                                                                                                      Ahmet TORUN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.