Bolu Beyleri oldukça Köroğlular da olacaktır

Bolu Beyleri oldukça Köroğlular da olacaktır Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Bolu’da 10.yıl marşının okutulmasını yasaklamış. 10.Yıl Marşının yasaklanma nedeni olarak da 2023 Hedefini göstermiş. 2023 hedefi ile 10.Yıl marşını okutmama arasında nasıl bir bağlantı kuruyor il müdürü sormak lazım. Bir ilin İl Müdürü 10.Yıl Marşını yasaklıyorsa o il müdürü, “Milli” vasfını kaybetmiştir. “Milli” vasfını kaybeden […]

Bolu Beyleri oldukça Köroğlular da olacaktır

Bolu Beyleri oldukça Köroğlular da olacaktır

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Bolu’da 10.yıl marşının okutulmasını yasaklamış. 10.Yıl Marşının yasaklanma nedeni olarak da 2023 Hedefini göstermiş. 2023 hedefi ile 10.Yıl marşını okutmama arasında nasıl bir bağlantı kuruyor il müdürü sormak lazım.

Bir ilin İl Müdürü 10.Yıl Marşını yasaklıyorsa o il müdürü, “Milli” vasfını kaybetmiştir. “Milli” vasfını kaybeden Milli Eğitim Müdürü olamaz. O koltukta oturmamalıdır.

Bolu deyince akla Bolu Beyi ve Köroğlu gelir elbette. Köroğlu destanını bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapmış olayım.

Köroğlu Destanı;

Bolu Beyi seyislerinden birisi olan Yusuf’a güzel bir tay bulması için talimat verir. Seyis uzun araştırmalar sonucu güzel bir tay bulur ve Bolu Beyine sunar. Bolu Beyi seyisinin bulduğu bu atı beğenmez ve ceza olarak da seyisin gözlerini dağlatır, seyis iki gözünü kaybeder. Seyis ismi Ruşen Ali olan oğlunu ve tayı da alarak Bolu Beyinin himayesinde ayrılır gider. Yusuf seyis oğluna tayı nasıl yetiştirmesi gerektiği konusunda öğütler verir. Gel zaman git zaman tay parmak ıssırtacak şekilde harika bir at olur. Yusuf seyis gözlerine derman olması için Aras ırmağı kenarına gider, Aras’tan akan suyun köpüklü kısmını içmesi gerekir. Eğer içerse gözleri görmeye başlayacaktır. Seyis köpüklerden içemez ve köpükleri oğlu Ruşen Ali içer. Köpükler Ruşen Ali’ye mertlik, uzun bir hayat ve şairlik yeteneği kazandırır. Seyis oğluna Bolu Beyinden intikam alması için nasihatler vererek hayatını kaybeder. Seyisin oğlu atı ile birlikte dağlara çıkar, yiğitliği ile zalimlere korku salar, ünü hızlıca yayılır. Zenginden aldığını fakirlere dağıtarak bir hayat sürer. Delikli demir olarak tabir edilen tüfek icat olduktan sonra sır olur ve kaybolur. Destana göre Bolu Beyinden intikamını alır. Ruşen Ali, Köroğlu’dur.

Köroğlu Destanı Türküsünü günümüze uyarlayarak ilgili yere ithaf ediyorum.

Bizden selam olsun Bolu Beyine,
Çıkıp makam odasına yaslanmalıdır,
Yandaş kişnemesinden, yandaş sesinden,
Bu beyler o makamda oturmamalıdır.

Bu beyler makama geldi bölük bölük dizildi,
Tarihimize kara yazı yazıldı,
Koltuk sevdası çıktı yiğitlik bozuldu,
Bu beyler o makamda oturmamalıdır.

Yiğitler kaybetmezler ününden, şanından,
Yandaş ile yiğitler ayrılır onurundan,
Tarihine saygısından, Atasına bağlılığından,
Bu beyler o makamda oturmamalıdır.

Tüfek icat olup yiğitlik bozulmuştu, günümüzde de koltuk merakı ne yiğitlik bıraktı ne mertlik bıraktı. Koltuk kapma yarışında Atasına, tarihine saygısızlıkta insanlar birbiri ile yarışır oldular. Ama şunu unutmasınlar;

Bolu Beyleri oldukça Köroğlular da olacaktır…

Arif Muzaffer KUL

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM