BÜYÜCÜLERİN BİTKİSİ TATULA

BÜYÜCÜLERİN BİTKİSİ TATULA Tatula kadim zamanlardan beri büyücülükte kullanılan, halüsinojen bir bitkidir. Mitolojik öykülerde, bitkinin halüsinasyon etkisiyle insanları başka şekle dönüştürmek için kullanıldığı yazılıdır. Patlıcangiller familyasına aittir, boru çiçeği, datura, eşek hıyarı, şeytan elması gibi adlarla da bilinir. Bir metreye kadar uzayabilen, üzeri dikenli kapsül şeklinde meyveleri olan, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. 24 kadar […]

BÜYÜCÜLERİN BİTKİSİ TATULA

BÜYÜCÜLERİN BİTKİSİ TATULA

Tatula kadim zamanlardan beri büyücülükte kullanılan, halüsinojen bir bitkidir. Mitolojik öykülerde, bitkinin halüsinasyon etkisiyle insanları başka şekle dönüştürmek için kullanıldığı yazılıdır. Patlıcangiller familyasına aittir, boru çiçeği, datura, eşek hıyarı, şeytan elması gibi adlarla da bilinir. Bir metreye kadar uzayabilen, üzeri dikenli kapsül şeklinde meyveleri olan, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. 24 kadar türü vardır, ülkemizde yabani halde yaygın olarak bulunur.

Türkiye’de 3 datura türü vardır; Datura stramonium, Datura metel ve Datura innoxia. Tatula son derece zehirli bir bit­kidir aynı zamanda uyuşturucu ve kas gevşetici etkisi de vardır. Etken maddelerden dolayı ilaç endüstrisinde kullanılır. Tatula büyücülerin kehanette bulunmalarına yardımcı olan, aynı zamanda büyü malzemeleri arasında kullanılan bir bitkidir. Çingene kültüründe; kadın büyü­cüler tatula tohumları ile nazarlık yaparlardı.

Tatula nazarlığının kötü gözlerden ve kö­tülükten koruduğuna inanılırdı. Çingenelerin, her parçası çok zehirli olan bu bitkiyi Hindistan’dan diğer bölgelere yaydığına inanılmaktadır. Çingenelerin tatuladan ürettikleri sarhoşluk veren bir maddenin gece kullanılarak kafaları çeşitli hayal ve şeytanlıkla doldurduğu anlatılır. Bir efsanede, Mulolar (hortlaklar) tarafından kaçırılmış olan iki bakire kızın Tatula tohumu kullanılarak kurtarıldıklarından söz edilir.

Tatula

Orta ve Batı Avrupa’daki eski inanışlarda Mulo, geceleri ortaya çıkan hortlak türlerini anlatmak için kullanılan bir terimdi ve yaşayan kadınlarla cinsel ilişkiye girdiklerine inanılırdı. Yine efsanelere göre kızılderililer, bu bitkinin tanrıların bir hediyesi olduğunu düşünüyorlardı. Bitkiyi sadece kabilenin büyücüsü kullanabiliyordu. Kaybolan eşyaların ve kişilerin yerinin bu bitkiyi kullandıktan sonraki trans halinde iken bulunabildiğine inanılıyordu.

Tatula Büyücü Bitkisi

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM