CENGİZ HAN’IN SAKLI MEZARI-Levent Gözaçan

CENGİZ HAN’IN SAKLI MEZARI-Levent Gözaçan Ölümünün ardından 800 yıl geçmesine rağmen mezarının nerede bulunduğu bilinmeyen liderin izini takip eden ve bunun için milyonlarca dolar harcayan Alman, Japon, Rus, İngiliz, ABD’li araştırmacıların bu güne kadarki uğraşıları sonuçsuz kalmıştı. Mezarı yerini bulmaya çalışan ABD’nin California Telekomünikasyon Enstitüsü ile California Enformasyon Teknolojileri Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan yüksek teknolojili bir […]

CENGİZ HAN’IN SAKLI MEZARI-Levent Gözaçan

CENGİZ HAN’IN SAKLI MEZARI-Levent Gözaçan

Ölümünün ardından 800 yıl geçmesine rağmen mezarının nerede bulunduğu bilinmeyen liderin izini takip eden ve bunun için milyonlarca dolar harcayan Alman, Japon, Rus, İngiliz, ABD’li araştırmacıların bu güne kadarki uğraşıları sonuçsuz kalmıştı. Mezarı yerini bulmaya çalışan ABD’nin California Telekomünikasyon Enstitüsü ile California Enformasyon Teknolojileri Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan yüksek teknolojili bir proje ise araştırmalarına devam ediyor. Moğolistan’ın kuzey batısındaki dağlık alanda 13 ve 14’üncü yüzyıllardan kalma antik mezarlar tespit edildi. Bilim adamları bölgede ayrıca bazı yapılaşma izlerine rastladıklarını ve bu oluşumların içinde porselenler bulduklarını belirttiler.

Arkeoloji tarihinin de en büyük gizemlerinden biri sayılan Cengiz Han’ın ölümüyle ilgiliyse farklı iddialar bulunuyor. Tarihçiler genel olarak savaş yaraları sebebiyle öldüğüne inanırken, bazı araştırmacılar atından düşerek hasta olup öldügünü iddia ediyor. Ölümünün ardından söylenen efsanelere göre ise liderin cenazesini defnedileceği yere taşıyan, yani mezarın yerini bilen herkes ona sadık askerleri tarafından öldürüldü ya da intihar etti. Tarihi bir kaynağa göre ise mezarın bulunduğu bölge 10 bin atlı tarafından dümdüz edilirken, bir diğerine göre ise gömüldüğü yerin üzerine orman dikildi.

Zaman zaman mezarın yerinin bulunduğuna dair söylentiler çıksa da hala Cengiz Han’ın mezarı en çok aranılan mezarların başında bulunuyor. Çünkü liderin hazineleriyle beraber gömüldüğüne inanılıyor. İngiliz araştırmacı yazar Robin Ackroyd Moğolistan’da yaptığı araştırmalar sonucunda asırlardır kayıp olan Cengiz Han’ın mezarını bulduğunu iddia etmişti. Bunun üzerine bir kitap yazan Ackroyd, Cengiz Han’ın Çin’de öldüğünü ancak Moğolistan’a getirilerek mezar yerinin yüksek bir dağda hazırlandığını, böylelikle göğe yakın olmasının sağlandığını, mezarın hazırlanmasında görev yapan 2000 askerin daha sonra kılıçtan geçirildiğini yazmıştı.

Diğer yandan Çinli arkeologlar, daha önce yaptıkları açıklamada Moğol lider Cengiz Han’ın gerçek mezarının Çin’in Sincan-Uygur özerk bölgesinde ve Qinghe’de yapay kanalla birbirine bağlanan iki gölün yanında olduğunu açıklamışlardı.

Cengiz Han

Cengiz Han Atlı Heykeli;  Cengiz Han’ın atlı heykeli, Moğolistan’ın Başkenti Ulan Batur’un doğusunda Tsonjin Boldog’da Tuul Nehri kıyısında bulunan, at üstünde 40 m uzunluğunda ki bir heykeldir.

Cengiz Han Moğolistan Heykel

Levent Gözaçan

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM