DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Ciddi Sıkıntılarımız Olacak

Eğitimci Yazar Tülay Gazalcı’nın yeni yazısı; Ciddi Sıkıntılarımız Olacak!

Ciddi Sıkıntılarımız Olacak
23.07.2018
A+
A-

Ciddi Sıkıntılarımız Olacak

MEB bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, kısa bir süre önce görevinin başına gelmiş olmasına rağmen eğitimdeki sıkıntıların fazlasıyla idrakinde olduğu için çözüm yolları arayışına girdi.’’Eğitimde veriye dayalı bir politika üreteceğiz, veriler kullanılmadan üretilen politikaların ciddi sıkıntılar yarattığını görmekteyiz. Bir gurup akademisyen ve ilgili uzmanlarla çalışıyoruz. MEB’ nın Big Data yönetimi konusunda, yapay zekâ konusunda iki farklı çalışması var. Üçüncü olarak Blockchain mantalitesinin MEB sisteminde nasıl kullanılabileceği konusunda bir çalıştay hazırlıyoruz. Veri çok önemli. Enformasyona dönüştürmediğiniz veri ham olarak kalıyor. Enformasyona dönüştürseniz de yetmiyor. Bunun bilgiye dönüşmesi lazım. Bilgiye dönüşmesi yetmiyor, bilgeliğe dönüşmesi gerekiyor. Biz bu zinciri veriden başlayarak tamamlayamazsak ciddi sıkıntılarımız olacak ‘’ şeklinde bir açıklamada bulundu.
[haber id=”32315″]
Eğitim, en geç meyve veren, temelinde öğretmen, veli ve öğrenci dayanışması gerektiren bir süreçtir. Son on beş yılda gelinen nokta herkesçe bilinmektedir. Değişen bakanlar, denenen eğitim politikaları, bir türlü doğru karara bağlanamayan sınav sistemleri, belli ki ülke olarak ihtiyaçlarımızı karşılamamıştır. Dünyadaki teknolojik gelişmelerle öne çıkan yeni meslekler, özellikle de bilişim alanında uygulanan yeni teknikler, eğitim sistemimizde de acil ihtiyaç hali almıştır. Örneğin Big Data ve Yapay Zekâ gibi. Dünya üzerindeki önem arz eden tüm sektörlerin kullandığı bu teknikler, haliyle her şeyin temelini oluşturan eğitim sektöründe de kullanılmalıdır. Fakat bu sistemlerin uygulanabilir olması için, öncelikli olarak yetişmiş eleman, ekipman ve maddi güç gereklidir. Araştırmalar, bilgi teknolojilerinin öğretmenler tarafından benimsenmesi, uygulamaya konması ve kurumsallaştırılması sürecinin zor ve zaman alıcı olduğunu göstermektedir. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre öğretmenler ve öğretmen adayları teknoloji okur-yazarı olmayı bir öğretmenin önemli bir niteliği olarak görmektedirler. Teknoloji okuryazarı olma, derslerinde teknolojiyi kullanabilme, öğrencilerini teknolojiyi kullanımına yönlendirme, öğrenme çevresini öğrencilerin teknolojiyi kullanabilecekleri biçimde düzenleyebilme ve meslektaşları ile çevrim-içi ortamlarda iş birliği yapabilme meziyetleri öğretmenlerin çoğunda mevcut isede, yeterli boyutta değildir.

Eğitim fakülteleri yetiştirdiği öğretmen adaylarına alanlarına yönelik olarak teknoloji içerikli eğitimleri sunmalıdır. Öğretmenlerin emeklikteki maddi şartları 3600 ile iyileştirilmeli ve emekli olmaları sağlanmalıdır. Aksi takdirde mesleğinde yolun sonuna gelmiş olan eğitimcileri, eğitim ortamlarında ki hızlı değişimlere dâhil etmeye çalışmak gereksiz ve de verimsiz bir çaba olacaktır.  Öğretmenleri ve de eğitim ortamlarını ciddi sıkıntıya sokacak, bu durumda eğitimde teknolojiyi tam manası ile uygulamak ve uygulatmak mümkün olmayacaktır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de gelişen teknolojinin okullarda etkin kullanımıyla ilgili çeşitli projeler hayata geçirilmektedir. Fakat biz de bir türlü istenilen noktaya varılamamıştır. Çünkü eğitim zincirinin halkaları birbirini tamamlayamamıştır. Eğitimdeki reformların uygulanabilir olması için, öğretmen yetiştirmede reform, mevcut öğretmenlerde reform, veli öğrenci ve okul ilişkisinde reform, okulların fiziksel şartlarında reform gereklidir. Böylece tesadüf sonucu sahip olunan mesleklerin kişiye ve topluma verdiği zararın önüne geçilmiş olacaktır. En tatlısından yemek istiyorsak bu meyveyi, ağır şartlarına, uzun sürecine ve süreklilik gerektiren işbirliği çabasına hepimiz ortak olmalıyız. Bu sadece eğitim meselesi değil, bu bir ülke meselesidir.

Tülay GAZALCI
EĞİTİMCİ YAZAR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.