Eski Dönemlerde Türk İnanışındaki Albız (Alkarısı)

Türk inanışına göre Albız diğer ismi ile Alkarası’nın manası ve açıklaması.

Eski Dönemlerde Türk İnanışındaki Albız (Alkarısı)

Eski Dönemlerde Türk İnanışındaki Albız (Alkarısı)

Albız, eski çağ Türklerin inanışlarına göre yeni doğum yapan (lohusalı) kadını rahatsız eden şeytandır. Efsanelerde geçen Lilith inanışında olduğu gibi… Ayrıca Atilla’nın karısının ismidir. Kırkı dolmayan bebeklerin yatakta yalnız bırakıldıklarında Albız’ın gelip boğduğuna inanılır. Bazı yörelerde Alkarısı olarak da adlandırılır. Eski Kamlar (şamanlar) ateşe önem verir ve su ile aniden söndürülmesini istemezlerdi. Bunun Albız’ı (Şeytanı – ya da kötü ruhları) harekete geçireceğini düşünürlerdi. Albız, kötü ruhları temsil eden bir şeytandı.

Albız
Albız

Türkiye’de “Al-karısı, Al-ruh, Al-bız” gibi adlar alan ve cadı kadın görünümünde olan, bütün sebebi bilinmeyen anormal doğumlarda parmağı bulunduğuna inanılan bir sembolden söz edilir. Halk inanışına göre, bütün anormal doğumlara bu varlıklar sebep olmaktadır. Ülkenin özellikle doğusunda tek gözlü veya organları alışılmışın dışında doğan bebeklerin “Albız dölü” sayılması sebebiyle, doğum yapılan evin ocağına atıldığı veya beze sarılarak boğulduğu vakalar bildirilmiştir.

Alkarası
Alkarası

Antik Türk Kavimleri arasında yalnızca Altay Türkleri’nde “Al-mış” şeklinde kullanılan bu sözcük Verbetsky lügatinde (s. 18) kötü ruhlardan biri olarak anlatılır. Anadolu halk inanışlarındaki Albastı ve Alkarısı ile muhtemeldir ki bir asıldan olan ve hile manasına gelen “al” kökünden olan Al-bız’ ın 16. asırda Anadolu’da hala Anadolu’da kullanılmış olması Türklerin kültür birliğini iyi sakladıklarını gösterir. Eski Altay Türkleri’nden gelen “Almış” şeklinde ve kötü ruh anlamında kullanılan Albız, Müslüman Türkiye Türkleri’nde doğrudan doğruya şeytan anlamında kullanılmıştır.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM