DOLAR 5,7149
EURO 6,3349
ALTIN 270,6
BIST 107.529
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Finlandiya Eğitim Sistemi Hikaye; Köy Enstitüleri Şahane

Finlandiya Eğitim Sistemi Hikaye; Köy Enstitüleri Şahane
24.04.2016
A+
A-

Her yerde Finlandiya Eğitim Sistemi…

Şöyle güzel böyle şahane diye diye öve öve bitiremediğimiz Finlandiya Eğitim Sistemi’ni hiç araştırdık mı? Sosyal hesaplarda dolaşan o alıntılar gerçek mi? Ders işlemiyorlar, süper beyinler yetişiyor, öğretmenler, öğrenciler müthiş!

Finlandiya Eğitim Sistemi Nedir?

Neden hep Finlandiya’nın dünyanın bir numaralı ve en iyi eğitim sistemi olduğu reklamını yapıyoruz? Hemen açıklayayım 2012 yılında Social Progress Imperative tarafından yapılan araştırmada Finlandiya eğitim sistemi zirveye yerleşti.

Finlandiya Eğitim Sistemi içinde en dikkat çekici nokta öğrenim görenler hiçbir şekilde para ödemiyor. Her şey ücretsiz. Finlandiya’da kişi başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) en az 36,395 dolar…

Araştırmanın yapıldığı yol olan 2012 yılı verilerini sizlerle paylaşmak isterim;

2012 Yılında Eğitim Alanında En İyi 10 Ülke

 1. Finlandiya
 2. Güney Kore
 3. Hong Kong
 4. Japonya
 5. Singapur
 6. Birleşik Krallık
 7. Hollanda
 8. Yeni Zelanda
 9. İsviçre
 10. Kanada

Bu araştırmanın üzerinden 4 yıl geçti. Bu araştırmanın en sonuncusu 2015 yılında yapıldı ve 2015 verilerinde zirvede Finlandiya Eğitim Sistemi yer almıyordu. Hemen o sonuçları da sizlerle paylaşayım;

2015 Yılında Eğitim Alanında En İyi 10 Ülke

 1. Güney Kore
 2. Japonya
 3. Singapur
 4. Hong Kong
 5. Finlandiya
 6. Birleşik Krallık
 7. Kanada
 8. Hollanda
 9. İrlanda
 10. Polonya

Gördüğünüz gibi ilk on büyük oranda değişmiş. Peki bu bilgiler ışığında en iyi eğitim sistemi şu ülkedir, bu ülkededir diyebilir miyiz? Bence asla diyemeyiz. Her ülkenin sosyo ekonomik yapısı vardır. Her ülkenin tarihi vardır, kültürü vardır. Her ülkenin yoğurt yemesi farklıdır.

Elalemin tavuğu göze kaz gözükür” derler. Biz kendi bahçemizdeki tavuklar yerine başkasının bahçesindeki tavuklara bakarsak tavukları kaz olarak görmeye devam eder, kendi elimizdekilerin kıymetini bilmemeyi sürdürürüz.

2015 yılında lider olan ülke Güney Kore’de çocuklar genellikle haftanın 7 günü okula gidiyor. Çok ağır ödev sistemleri mevcut. Geçtiğimiz yıl Güney Kore eğitime 11,3 milyar dolar ayırmış. Ülkede okuryazarlık oranı yüzde 97.9… Müthiş bir oran mı sizce? Bizim ülkemizde ise yüzde 95 civarı…

Finlandiya eğitim sistemini 2012 yılından beri yere göğe sığdıramıyoruz peki neden Güney Kore eğitim sistemini konuşmuyoruz? Ya da okul öncesi eğitime büyük yatırım yapan, teknolojiyi artık zirvede kullanan Japonya’yı neden konuşmuyoruz? 2012 verileri ile 2015 verileri kıyaslandığında 17 sıra yükselen İsrail eğitim sistemini, Polonya eğitim sistemini neden ağzımıza dahi almıyoruz?

Çünkü bilmiyoruz… Bildiklerimizi de maalesef Facebook öğretiyor.

Ne başkalarının eğitim sistemini biliyoruz ne de kendi eğitim sistemimizi biliyoruz…

Dünya kıyaslamasına bir son vereyim özümüze dönüp yazımı bitireyim…

KÖY ENSTİTÜLERİ NEDİR? KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN KAPATILDI?

1940’lı yıllara yaklaşırken gündeme gelen, ülke için yararlı olacak bir sistem tartışılırken Köy Enstitüleri kuruldu. Ülkede okumuş adam kalmamış resmen, okumuşunu okumamışını savaşlarda kaybetmişsin. Ülkede okuma oranı %5-6 seviyelerinde… Ülkeyi ayağa kaldıracak aydınlara, okumuş insanlara ihtiyacın var. Bunun yolu da öğretmenlerden geçiyor. Ancak ülkede yeterli sayıda öğretmenin dahi kalmamış.

İşte Köy Enstitüleri bu düşünceler sonucu köylerde ilkokul öğretmeni yetiştirmek, yetiştirilen bu öğretmenleri de tekrar köylere öğretmen olarak görevlendirerek ülke eğitimini ayağa kaldırmak için kurulmuştur.

Sadece eğitim meselesi de değil. Tarla, üretim, bağ, bahçe, hayvancılık, ekonomi vb bunlarda ilerlememiz lazım bunları halka öğretecek adam lazım diyerek kurulan okullardır köy enstitüleri.

6 yılda (1940-1946) köy enstitülerinde yapılan çalışmaları lütfen araştırın. Burada tek tek anlatmak benim için büyük keyif lakin siz sıkılırsınız.

Kısa bir örnek verirsem 1937 – 1938 öğretim yılında toplam öğretmen sayısı 26 iken 1945 – 1946 öğretim yılında öğretmen sayısı 522 olmuştur. Bu örnek umarım sizin Köy Enstitüleri’ni araştırmanız için bir tetikleyici kuvvet olur.

Bizler başka ülkelerin eğitim sistemlerini kopyala yapıştır yapana kadar kendi özümüze, kültürümüze uygun eğitim sistemlerini kullanıp, çağın şartları ile güncelleyip yürütmüş olsak çok farklı olurduk çok.

Başlıkta belirtmiştim belki okuyucularımız cevabını arıyorlardır. Köy Enstitüleri Neden Kapatıldı?

Ülkemizde özellikle son 30 yıla bakalım. Tarım ne durumda, hayvancılık ne durumda, sanayi, üretim, ekonomi, sanat ne durumda, bunlardan memnun muyuz?

İşte Köy Enstitüleri bu yüzden kapatıldı…

Arif Muzaffer Kul

Öğretmen

YORUMLAR
 1. Sedat Canpeker dedi ki:

  Öğretmen camiasında bu denli kaliteli bir yazar hatırlamıyorum. Tüm yazılarınızı ilgili takip ettiğimi belirterek bir sonraki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Sizi araştırdığım zaman müthiş başarılarınızın olduğunu gördüm. Umarım üst düzey görevlerde yer alırsınız ve ülkeye büyük faydanız olur.