Gizemli Overtoun Köprüsü

Gizemli Overtoun Köprüsü İskoçya’nın Milton yakınlarında bulunan ve 1859’da inşa edilen en büyük köprüdür. Bu köprüyü bu kadar ünlü yapan şey ise, açıklanamayan olayların bu köprüde yaşanmış olmasıdır. Bu köprü; köpeklerin, özellikle de uzun burunlu türlerin buradan atlayıp intihar etmesi ile ünlenmiştir. Anlaşılamayan birçok nedenden, yüzlerce köpek kendini orada 15 metre yükseklikten aşağıya ve yaklaşık […]

Gizemli Overtoun Köprüsü

Gizemli Overtoun Köprüsü

İskoçya’nın Milton yakınlarında bulunan ve 1859’da inşa edilen en büyük köprüdür. Bu köprüyü bu kadar ünlü yapan şey ise, açıklanamayan olayların bu köprüde yaşanmış olmasıdır. Bu köprü; köpeklerin, özellikle de uzun burunlu türlerin buradan atlayıp intihar etmesi ile ünlenmiştir. Anlaşılamayan birçok nedenden, yüzlerce köpek kendini orada 15 metre yükseklikten aşağıya ve yaklaşık aynı noktaya bırakmış.

Gizemli Overtoun Köprüsü
Gizemli Overtoun Köprüsü

1960’ların başından beri, köpekler Overtoun Köprüsüne giderek suya atlamaya başlamışlar. Ortalama her ay bir köpek ölmüş ve toplam sayı 600’ü geçmiş. Bu intihar girişimlerine şahit olan insanlara göre; köpekler taş korkulukların üzerine tırmanıp ordan kendilerini atıyorlarmış. Köpeklerin ağladıkları ise söylentiler içinde. Başlangıçta gerçekleşen bu köpek intiharları ile ilgili olarak o dönemin ünlü İngiliz yazarı Ian Fleming şöyle bir açıklama yapmış; “Bir kere raslantı, iki kere tesadüf, üç kere düşmanın işi ve sürekli olması ise tarih öncesi bir Sümer İblisinin veya benzer bir varlığın işi.”

Gizemli Overtoun Köprüsü
Overtoun Köprüsü

Bazı köpekler atladıktan sonra sonra kurtulmuş ama tekrar köprüye çıkıp kendilerini tekrar atmışlar. Bazıları, bu köprünün perili olduğuna inanıyor. Halk arasında şöyle bir söylenti yayılmış “Büyük Overtoun iblisinin açlığı bitmez ve litrelerce taze köpek kanı istiyor.”

Gizemli Overtoun Köprüsü
Gizemli Overtoun Köprüsü

Daha sonra İskoç yetkililer, zoologlardan oluşan bir ekiple konuyu araştırmışlar ve çevrede yaşayan mink hayvanının kokusuna bağlı olarak köpeklerin avcılık içgüdüsüyle köprüden aşağı atladıkları şeklinde bir açıklama yapmışlar. Belgesel çekimleri de yapılan bu yörenin yerli halkından bu açıklamaya inanmayanların sayısı ise hayli fazla.

Levent Gözaçan

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM