Güzel İzmir

Güzel İzmir Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra şehre ilk ayak bastığımda ilk izlenimim Mersin’in biraz büyüğü demiştim. İlerleyen saatlerde, bir kaç gün sonunda İzmir için yanlış bir tespit yaptığımı kabul etmeliyim. İzmir için gavur diyorlar zanmınca fazla yaşanılası bir yer, yaşanılası olan her yer kutsal anlayışına göre fazlası ile kutsal bulduğumu belirtmeliyim.. Gece uzun […]

Güzel İzmir

Güzel İzmir

Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra şehre ilk ayak bastığımda ilk izlenimim Mersin’in biraz büyüğü demiştim. İlerleyen saatlerde, bir kaç gün sonunda İzmir için yanlış bir tespit yaptığımı kabul etmeliyim.

İzmir için gavur diyorlar zanmınca fazla yaşanılası bir yer, yaşanılası olan her yer kutsal anlayışına göre fazlası ile kutsal bulduğumu belirtmeliyim.. Gece uzun ve yorucu bir otobüs yolculuğundan sonra Basmane’de inip kordon boyunca yürüyerek olanca yorgunluğa ve bitkin olmamıza rağmen kalacağımız mekanı arıyoruz. Yaşlı, gözleri mavi bir amca ve yanında ikincisi biraz hararetli yol tarif ettiler. Tez canlı Ege insanı amcalar elinden geldiğince yardımcı oldular. Sonra uzun bir yürüyüşten sonra tarihi saat kulesinin oradan dönüp sorarak, telefon yardımı ile Google Maps’den sırtımızda sırt çantaları kalacağımız yeri bulduk. Dikkat çeken şeylerden biri saat kulesinin çevresindeki polis barikatı oldu. 15 temmuz gecesi ve sonrasında heyecanlı kalabalık yüz yıllık saatin üstüne çıkmış sevinci biraz abartınca çevresi barikat ile çevrilmek zorunda kalmış. Yürürken İzmir Büyükşehir Belediye binasının dışındaki Atatürk silueti insani sevindiriyor.

Alsancak akşam nerdeyse sabaha kadar insan ile dolu. Kordon da canınız sıkılsa küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz. Küçük dediysem kilometreleri alacak bir yürüyüş olabilir zira deniz ve güzel manzara kendinizi yürüyüşe kaptırmanıza neden olabilir. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi kordon boyunca bisiklet yolu ve buradan bisiklet temin edebileceğiniz bisiklet istasyonları yapmış.

Çeşme, Ilıca kesinlikle görülmesi gereken yerler. Ayrıca eski Rum evlerinin butik oteller haline getirildiği Alaçatı görülmesi gereken yelerin başında geliyor. Çeşme’de sistemli, estetik yapıda ve bahçeli tek katlı villaları görünce insanın fakir olduğunu anlaması pek güç olmuyor doğrusu. İşin şaka ile karışık ironik kısmını bir yana bırakırsak suyu biraz soğuk olan Seferihisar kafa dinlemek isteyenler için daha sakin bir yer. Bunun yanı sıra kıyamet kopacak deyip sığınılan eski Rum evlerinden oluşan doğası harika Şirince köyü Selçuk ilçesinde. Eski Rum evleri ve şarap kokan sokakları ve yeşil doğası ile uğramanız gereken bir durak olmalı. İstanbul’da tramvay ile giderken Merter civarında bira kokusu, otobüs ile giderken de çikolata fabrikasının havayı kaplayan ağır çikolata kokusunun yanına İzmir Şirince’de şarap kokan havayı da eklemek gerek

hafızama. Selçuk’a gelmişken Efes harabelerini ziyaret edip tarihi bilgi yüklemeden olmaz diye düşünüyorum.

İzmir kendine özgü yaşam tarzını barındıran bir şehir. Çiğdemi, gevreği, boyozu, deniz kokan sokakları, yeşilin her tonu ile yaşanılası şehir İzmir. Acele edelim kelimesini yüksek tondan söyleyip ardına lütfen kelimesini iliştirenlerin şehri İzmir. Ve sokaklarında Cumhuriyet’in yaşadığını gördüğünüz şehir İzmir. İzmir gibi olursak huzura kavuşacağımızı düşünüyorum ülke olarak.

İzmir gibi olalım. Lütfen!

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM