Hatti-Hitit Güneşi

Alacahöyük’te yapılan kazılarda 13 kral mezarında bulunan eserler MÖ: 2300 – 2100 yıllarında yaşamış Hatti krallarına aitti. Hatti’ler Hititlerden önce Anadolu’ da yerleşmiş ve Mezopotamya’daki yazılı kalıntılara göre küçük Asya’ya Hattiler Ülkesi damgasını basacak kadar kendilerini kabul ettirmişlerdi. Kazılar sonunda çıkan eserler arasında başka yerlerde eşine rastlanmayan bazı yuvarlak simgeler vardı. Arkeologlar bunlara “Güneş Kursu” […]

Hatti-Hitit Güneşi

Alacahöyük’te yapılan kazılarda 13 kral mezarında bulunan eserler MÖ: 2300 – 2100 yıllarında yaşamış Hatti krallarına aitti. Hatti’ler Hititlerden önce Anadolu’ da yerleşmiş ve Mezopotamya’daki yazılı kalıntılara göre küçük Asya’ya Hattiler Ülkesi damgasını basacak kadar kendilerini kabul ettirmişlerdi.

Kazılar sonunda çıkan eserler arasında başka yerlerde eşine rastlanmayan bazı yuvarlak simgeler vardı. Arkeologlar bunlara “Güneş Kursu” ya da “Hatti-Hitit Güneşi” adını verdiler. Bazı yazarlara göre Hatti rahipleri bu Güneş Kurslarını uzun sırıkların ucuna takarak dinsel ayinlerde kullanıyorlardı. Bu kursun ölçüleri üzerinde yapılan bir araştırma bizi şu ilginç sonuca götürdü:

1)Güneşle Venüs gezegeni arasındaki uzaklık

2)Güneşle Dünya arasındaki uzaklık

3)Güneşle Mars arasındaki uzaklık

Bu ilintiler bir rastlantı değildir. Güneş Kursu’ nun bu bağlantıları verecek şekilde yapılmasının sebebi; Güneş , Dünya, Venüs ve Mars’ın birbirlerine göre gökyüzündeki konumlarını zamana bağlı olarak saptamaktır. Antik çağlarda; Sümer, Mısır, Hitit gibi gelişmiş medeniyetlerde; gezenlerin, burçların gökyüzündeki konumları ve birbirlerine yaptıkları açılar gelecekten haber verme, yapılacak bir iş için en uygun zamanı saptama açısından çok önemliydi. Bu orantılanmış mesafe ve açıların “Güneş Kursu” üzerinde gösterilmesi o dönemdeki Sümer, Mısır gibi ileri uygarlıkların etkisinden ya da dünya dışından, uzaydan gelen varlıkların verdiği bilgilerden olabilir ancak.

Hatti-Hitit Güneşi
Hatti-Hitit Güneşi

Alacahöyük yöresindeki gökyüzü yılın büyük bir bölümünde yıldızları izlemeye olanak vermez. O dönemde Mezopotamya’da Akad astrolojisi diye tanımlanan ileri bir astroloji ve buna dayanan toplumsal kehanet yöntemleri geçerlidir. Eğer ki bu kurs, gezegenlerin güneş çevresinde dönmesi prensibine göre hazırlandıysa o dönemde insanoğlunun bilgisi ile bu mesafe orantılarının hazırlanması mümkün değildir. Fakat ortadaki gerçek gezegenlerin uzaklık ölçülerinin tam olarak kurs üzerinde orantılanmış olduğudur.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM