Hermetik Öğretide Kutupluluk Prensibi

Hermetik Öğretide Kutupluluk Prensibi Bu prensip; “Her şeyin iki kutbu vardır”; “her şeyin kendi zıt çifti vardır” gerçeğini anlatır. Tez ve antitez doğada bir, ancak dereceleri farklıdır. Zıtlar yalnızca derecede farklı olan ama aslında aynı şeylerdir. Buna göre zıt olan uçlar da uzlaştırılabilir. Bütün doğrular, içinde yarı yanlışı da barındırır ya da her şeyin iki […]

Hermetik Öğretide Kutupluluk Prensibi

Hermetik Öğretide Kutupluluk Prensibi

Bu prensip; “Her şeyin iki kutbu vardır”; “her şeyin kendi zıt çifti vardır” gerçeğini anlatır. Tez ve antitez doğada bir, ancak dereceleri farklıdır. Zıtlar yalnızca derecede farklı olan ama aslında aynı şeylerdir. Buna göre zıt olan uçlar da uzlaştırılabilir. Bütün doğrular, içinde yarı yanlışı da barındırır ya da her şeyin iki yüzü vardır şeklinde de anlatılabilir. Bu prensip, her şeyde iki kutup ya da iki yön olduğunu, “zıtlar”ın; aslında sadece aynı şeyin iki farklı ucu olduğunu ve bu uçlar arasında o şeyin çeşitli derecelerinin var olduğunu açıklar. Örneğin sıcak ve soğuk terimleri yalnızca aynı şeyin farklı derecelerini işaret eder. Sıcak veya soğuk olarak sıfatlandırdığımız fakat aslında aynı olan şeyler sadece enerji titreşimlerinin farklı seviyeleri, çeşidi ve biçimidir. Yani sıcak ve soğuk olarak nitelediğimiz şey ısının iki farklı kutbu ve titreşimsel halidir ve birbirlerine dönüşebilirler.

Hermetik Öğreti
Hermetik Öğreti

Sevgi ve Nefret

Sevgi ve nefret de öyledir, hiç bir şeyin hissedilmediği durum ise aslında aynı şey olan iki farklı titreşimin tam ortasıdır. Bu yüzden Hermesçilere göre nefret titreşimleri de aynı sıcak ve soğuk örneğinde olduğu gibi, sevgi titreşimlerine dönüşebilir. İyi ve kötü de aynı şeyin iki kutbudur. Hermetik Öğreti‘de Kutupluluk Prensibi’ni uygulama yoluyla kötü’yü iyi’ye dönüştürme sanatı uygulanır. Simya ilmi bu prensibin uygulama alanıdır. Bilindiği gibi antik çağlarda değersiz metaller altına dönüştürülmeye çalışılmış ve simya sayesinde modern kimyanın temelleri atılmıştır. Kutupluluk Prensibi, kadim Hermesçi Üstatlar tarafından bilinen ve uygulanan bir dönüştürme ve Zihinsel Simya öğretisidir. Simya metalleri olduğu gibi insan ruhunu da kötüden iyiye dönüştürme sanatıdır.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM