İlk insan; ADAPA

İlk insan; ADAPA Sümer mitolojisinde ilk insan “Eridu şehrinin oğlu” Adapa idi, Tanrı Ea (Enki) O’nu balçıktan yaratmış, O’na bilgelik ve bilgi vermişti. (Sümer mitlerinde ve dinlerde geçen balçık sözcüğü bu tanrıların -dünya dışı uzaylı varlıkların- kendi DNA larını kullanarak insanı laboratuvar koşullarında ve gen teknolojisini kullanarak elde ettikleri yeni gen havuzunu simgeler). Enki insanı […]

İlk insan; ADAPA

İlk insan; ADAPA

Sümer mitolojisinde ilk insan “Eridu şehrinin oğlu” Adapa idi, Tanrı Ea (Enki) O’nu balçıktan yaratmış, O’na bilgelik ve bilgi vermişti. (Sümer mitlerinde ve dinlerde geçen balçık sözcüğü bu tanrıların -dünya dışı uzaylı varlıkların- kendi DNA larını kullanarak insanı laboratuvar koşullarında ve gen teknolojisini kullanarak elde ettikleri yeni gen havuzunu simgeler). Enki insanı üretirken Ancak O’na ölümsüzlük vermemişti. Adapa her sabah ekmek yapıyor, saf su taşıyordu, geceleri ise Eridu’nun kapılarını kapatıp Enk’ye hizmet ediyordu. Şafak vakti ise Basra Körfezi sularında balık avlardı. Bir defasında kayığını alabora eden Güney Rüzgarı’ nın kanatlarını kırmıştı. Fakat Güney Rüzgarı Tanrı Anu’nun hizmetkarıydı ve buna öfkelenen Gökyüzü Tanrısı ve Enki’nin babası Anu O’nu ölümle cezalandırdığında yine yaratıcısı olan Ea (Enki) araya girip O’nu kurtarmıştı.

Adapa
Adapa

Ea (Enki) O’nu özel giysilerle donatıp gökyüzüne Tanrı Anu’nun yanına gönderdi. O’na orada bir şey yememesini emretti. Gökyüzü kapısında bekçilik yapan Enki’nin oğlulları Tammuz ve Ningişzida arabuluculuk yaparak O’nu Anu’nun huzuruna çıkardılar. Kral Anu, Adapa’yı dinledi ve affetti fakat yeryüzünden bir uzay aracına binip yükselerek gökyüzünün sırlarını öğrenmiş olması doğru değildi bu sırrı ölümlü olan biri bilmemeliydi ve bu yüzden O’nu ölümsüzler arasına katmak istedi ve O’na yaşam ekmeği ve suyu verilmesini emretti. Adapa, yaratıcısı Ea’dan (Enki) aldığı “hiç birşey yemeden ve içmeden duracaksın” emrini hatırladı ve hazırlanan sofradan yemedi ve böylece ölümlü oldu. Fakat tanrılar gibi uzun ömürlü değil de kısa ömürlü olmasının karşılığında O’na egemenlik, yönetme gücü ve iradesini kullanma hakkı verildi. Böylelikle insanoğlunun ilk atası Adapa oldu.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM