İLKSAN’a Küfredip, İLKSAN’a Şükretmek

İLKSAN’a Küfredip, İLKSAN’a Şükretmek Bu yazı İLKSAN’ı önce sevip sonradan İLKSAN’a kavuşamayanlara gelsin. Son bir ayda hatta ve hatta 2016 2017 yıllarını kapsayan 3.dönem Toplu Sözleşme masasından şu ana kadar olan süreçte gündemde yer edinen konu İLKSAN oldu. Şahsım dahil İLKSAN konusunda çok yazılar yazıldı, yorumlandı, haberler yapıldı. Lakin İlkokul Öğretmenleri Sandığı olarak bilinen İLKSAN […]

İLKSAN’a Küfredip, İLKSAN’a Şükretmek

İLKSAN’a Küfredip, İLKSAN’a Şükretmek

Bu yazı İLKSAN’ı önce sevip sonradan İLKSAN’a kavuşamayanlara gelsin.

Son bir ayda hatta ve hatta 2016 2017 yıllarını kapsayan 3.dönem Toplu Sözleşme masasından şu ana kadar olan süreçte gündemde yer edinen konu İLKSAN oldu.

Şahsım dahil İLKSAN konusunda çok yazılar yazıldı, yorumlandı, haberler yapıldı. Lakin İlkokul Öğretmenleri Sandığı olarak bilinen İLKSAN için paylaşımlar genellikle bilgilendirme amaçlı değil övmek ve sövmek arasında gidip geldi.

Daha önce değindiğim içeriklere değinmemeye çalışacağım, İLKSAN hakkında ilgili haberleri okumanızı tavsiye ederim.

İLKSAN ilçe ve merkez ilçe seçimleri bitti, 11 Haziran 2016 tarihinde İLKSAN Genel Kurulu için illerden delege seçimleri, İLKSAN il temsilcilik seçimleri yapılacak.

İLKSAN ilçe seçim sonuçlarına baktığımız zaman resmi olmayan ancak her şeyin ortada olduğu bir sonuçla karşı karşıyayız. Türk Eğitim-Sen İLKSAN’da daha önce Öğretmenler İçin tarafından atılan başlıkta olduğu gibi “Sildi Süpürdü”

İLKSAN seçimlerinin sonucunun yankıları devam ediyor ve 4 sene boyunca da devam edecektir. Peki neden Türk Eğitim-Sen bu kadar büyük bir başarı elde etti? Bu sorunun cevabını yazının sonunda vermiş olacağım.

EĞİTİM BİR-SEN İLKSAN SEÇİMLERİNE KATILDI!

Genel yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen seçimlerden bir süre önce boykot kararı almıştı ve İLKSAN seçimlerine katılmayacaklarını belirtmişlerdi. Seçimlerden sonra da katılmadık dediler ancak ortada bir problem var. Çünkü Eğitim Bir-Sen İLKSAN’da sandığa gitti. Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından “ İLKSAN’a katılımın az olduğu, İLKSAN üyelerinin İLKSAN kapatılsın kararı aldığı” açıklamaları yapıldı. Lakin bu konuda ya kamuoyu aldatılıyor ya da Ali Yalçın kandırılıyor. Çünkü hangi ilden görüş gelse, kiminle görüşsem Eğitim Bir-Sen il yöneticilerinin, ilçe yöneticilerinin, Eğitim Bir-Sen flaması taşıyan okul müdürlerinin İLKSAN seçimine katıldığı ve oy kullandığı bilgisini alıyorum. Hatta Eğitim Bir-Sen yöneticilerinden İLKSAN adayı olan da vardı. Ayrıca Eğitim Bir-Sen tarafından desteklenen bağımsız adaylar da bu seçime damga vurdu. (Bizzat Eğitim Bir-Sen’e örnek sunabilirim)

SENDİKAL EYLEM DEĞİL HIRSINA YENİK DÜŞME KAVGASI

Ben Eğitim Bir-Sen’in İLKSAN üyeleri için boykot kararı almasını uygun görmüyorum. Bu Eğitim Bir-Sen için sendikal eylem değildir. Bir sendika böyle bir eylem kararı almamalıdır. Bu tarz eylem kararları demokratik olmadığınızın, sandıktan korktuğunuzun göstergesi olarak önünüze çıkıyor. Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen yetkilileri 2012 İLKSAN seçim sonucunda delege sayılarının az çıkması nedeni ile İLKSAN için parçala böl politikasını hayata geçirdiler. Eğitim Bir-Sen yetkilileri aslında haklı (!) Siz genel yetkili sendika olarak üye kazanmaya devam edeceksiniz, adayından uzmanına kadar herkesi demokratik yollarla (!) sendikanıza üye yapacaksınız ancak İLKSAN seçimi geldiğinde oy alamayacaksınız. Hatayı kendilerinde aramaktansa suçlu olarak İLKSAN gösterilip ceza İLKSAN üyelerine kesiliyor. Karalama kampanyasında ise delege sayısı fazla olan Türk Eğitim-Sen yer alıyor.

SEÇİME GİR, VAADİN İLKSAN’I KAPATMAK OLSUN

Eğer Eğitim Bir-Sen İLKSAN’ı gerçekten kapatmak istiyorsa, neden “İLKSAN Kapatılsın” sloganı ile seçime girmedi? İşte seçmen işte İLKSAN işte vaatler.

Eğitim Bir-Sen İLKSAN’ı kapatmak mı istiyor yoksa İLKSAN’ı yönetmek mi istiyor? Bu sorunun cevabını herkes rahatlıkla veriyordur.

İLKSAN konusunda kimse kimseyi kandırmasın, tüm öğretmenler her şeyin farkında. İLKSAN seçim sürecinde resmi rakamlar İLKSAN tarafından açıklandı, üyelere SMS bilgilendirmesi yapıldı. İLKSAN yapısı içerisinde yaşanan aksaklıklar, İLKSAN’dan sosyal ve sağlık alanında yapılması istenen düzenlemeleri konuşan olmadı.

İLKSAN kapatılsın, İLKSAN şöyle kötü İLKSAN böyle kötü… İyi anladık kötü de neresi kötü? Neden kötü? Bu konularda İLKSAN üyelerini tatmin edecek açıklamalar yapılmadı.

İLKSAN’A SÖVENLER İLKSAN’DAN KREDİ ÇEKİYOR

Evet İLKSAN’dan kredi çekenlerin isimlerini bir duysanız ağzınız açık kalır. Eğitim Bir-Sen yöneticileri, Eğitim-Sen yöneticileri diğer sendikaların yöneticileri ve neredeyse tüm sendikalardan üyeler İLKSAN’dan İkraz kredisi kullanıyor. Demek ki İLKSAN İkraz kredi işinde de üyelerini memnun etmiş durumda. Seçim kampanyanızda bile İLKSAN’a hakaret vari sözler kullanacaksınız ama kredinizi de İLKSAN’dan alacaksınız.

İLKSAN ELEŞTİRİYE AÇIK

Evet İLKSAN eleştiriye açık. En çok İLKSAN’ın eleştirildiği nokta İLKSAN’ın zorunlu olma meselesi. Haberleri, arşivimi taradığımda zaten İLKSAN zorunlu olsun diyen bir kişi bile bulamadım. Herkes İLKSAN konusunda isteğe bağlı olması üzerinde duruyor.

Evlilik yardımının arttırılması, kredi vadelerinin uzatılması, isteğe bağlılık, emeklilik yardımında iyileştirme vb İLKSAN bu konularda her geçen gün düzenleme, iyileştirme yapıyor görüyoruz ve bu konularda daha da iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü son yıllara baktığımızda bunun teminatını görüyorum.

DİĞER SENDİKALARIN İLKSAN TUTUMU

Eğitim Bir-Sen haricinde İLKSAN’ı ağır eleştiren sendika görmedim. Herkesin dile getirdiği eleştiriler bir kenara bugün Türkiye’de sendikalar İLKSAN’dan delege çıkarmak için seçime çok iyi hazırlandılar, her sendika seçim kampanyası yürüttü diyebilirim.

İŞİN ÖZÜ

Türk Eğitim-Sen İLKSAN seçimlerinde çok iyi bir sonuç elde etti. İLKSAN’ı kullanarak çok ağır eleştirilere maruz kalan Türk Eğitim-Sen’e İLKSAN üyelerinin güvendiği tescillenmiş oldu. Eğitim Bir-Sen başta olmak üzere Eğitim-Sen ve diğer sendikalar İLKSAN seçimlerinde başarısız oldu.

Aklıma gelmişken Gazali’nin sözü ile yazımı bitirmek istiyorum.

“Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk sanabilir.” Gazali

Tüm delegelere başarılar diler İLKSAN için iyileştirme çalışması yapmalarını temenni ederim.

 

Arif Muzaffer KUL

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. İLKSANDAN BEN DE KREDİ ÇEKTİM-AMA ”ÜYEYİM’..BABASININ PARASINI VERMİYOR-BİRİKMİŞ AİDATLARIMA KARŞILIK VERİYOR..VERSİN KESİNTİLERİMİ ”YASAL FAİZİYLE AYRILAYIM…”ZORLA”GÜZELLİK OLMAZ…BURADA KREDİLERİ’LÜTUFMUŞ GİBİ SUNMANIZI ANLAYAMADIM…SAYGILAR…

  2. Hocam hislerimizi özet ve net olarak aktarmışsınız. Öncelikle teşekkür eder, aklını kiraya veren bazı nadanların bu yazıyı özümseyerek okumalarını şiddetle tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM