Irena Sendler ve Soykırım Safsatası

2 Haziran/Almanya/Ermeni Soykırımı Bu kelimeler Türk-Alman ilişkileri açısından ayrı bir önem arz edecek demek istiyor insan ama üç beş gün sonra geri çektiğimiz elçimizi gönderip her şey olduğu yerden devam edeceği şüphesiz. …… ‘Ermeni Katliamı, Mukatele, Ermeni Soykırımı, Ermeni Tehciri’ gibi birçok isimle adlandırılan 1915 Olayları’nı bugüne kadar 29 ülke soykırım olarak tanıdı. Soykırım kelimesi […]

Irena Sendler ve Soykırım Safsatası

2 Haziran/Almanya/Ermeni Soykırımı

Bu kelimeler Türk-Alman ilişkileri açısından ayrı bir önem arz edecek demek istiyor insan ama üç beş gün sonra geri çektiğimiz elçimizi gönderip her şey olduğu yerden devam edeceği şüphesiz.

……

‘Ermeni Katliamı, Mukatele, Ermeni Soykırımı, Ermeni Tehciri’ gibi birçok isimle adlandırılan 1915 Olayları’nı bugüne kadar 29 ülke soykırım olarak tanıdı.

Soykırım kelimesi siyasal, ulusal, ırksal ya da dinsel bir nedenle, azınlık durumundaki bir insan topluluğunu, grubunu toplu olarak soyca yok etmeyi amaçlayan topluca öldürme eylemi şeklinde tanımlanır.Aman dileyene el kaldırılmaz diye bir cümle dolaşır halk arasında ve hepimiz duymuşuzdur. Burada hamaset yapıp asıp kesmenin klavye şövalyeliği yapmanın bir anlamı yok. Çünkü yarın Alman mallarını protesto edelim diye altında alman arabası evinde Alman televizyonunu klavye başında sayfa beğenip lüzumsuz paylaşımlarda bulunacak bir güruh zaten olacak.Öncelikle okumamız gerektiğini tarihsel okumalara girmemiz gerektiğini belirtmek lazım.

……..

Almanlar’ın Nazi Almanya’sında soykırım yaptığını tarih kara sayfalara yazdı. Lakin güç kimdeyse onun söylemleri yalan yanlış da olsa geçerlilik kazanıyor.Güçlülerin dünyası neticesinde.

…….

“MammaliTurchi” sıkça kullanılan korku ünlemi içeren İtalyanca deyimdir ve “Anneciğim Türkler! (geliyor)” anlamına gelir. Avrupa genelinde böylesine deyimlerine sirayet edecek kadar bir Türk korkusu var. Hatta Yirmi Sekiz Mehmet Çelebi (18.yy’da) Fransaya Devlet tarafından gönderildiğinde “Türk” kafilesi limana yaklaştığında heyet saraya gidene kadar geçeceği güzargahta Fransız halkı Türk’ü merak etmektedir. Çünkü kafalarında “Türk” devasa insan ile yüce korkunç yaratık arasında bir varlıktır halkın gözünde. Bunun sebepleri arasında Osmanlı’nın Avrupa topraklarını uzun yıllar dövmesi, Tanrı bizi terbiye etmesi için Atila’yı gönderdi diye bahsettikleri Avrupa Hun İmparatoru Atilla’nın Osmanlı’da “deliler” diye adlandırılan savaşlarda önde gönderilen hayvan postu giymiş korkunç görünümlü askerlerin bu ve bunun gibi etkenlerin etkisi muhakkaktır.Neticesinde “Türk” öç alınacak millettir Avrupa için. Ne kadar günümüzde Türk kelimesi silinmeye çalışılsa da anlaşılan seslendirilmesi dahi korku salabiliyor.

……

Hitler döneminde Yahudi ırkı yok edilmeye çalışılmış. Kamplar kurulmuş ve üstün Alman ırkı yaratma adına Yahudiler kamplarda öldürülmüştür. Burada bir hemşire karşımıza çıkıyor. IrenaSendler.

12 Mayıs 2008′ de Varşova’da öldü.İkinci Dünya Savaşı’nda Varşova Gettosunda tifo ile mücadele etmesi için kamplarda görev yaptı. Bir grup arkadaşı ile “2500” Yahudi bebeği kurtardı. Hergün çıkarken çantasına bir Yahudi bebek aldı. Sonra 1943 yılında yakalandı. İşkence edildi, yargılandı.

2007 senesinde Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi ama seçilemedi. En kötü koşullarda dahi mücadele edilebileceğini gösterdi. Yaşadıklarını anlatan Cesur Yürek IrenaSendler filmi yapıldı.

…….

2 Mayıs 2016

Sözde Ermeni Soykırımı oylandı.

Alman Meclisi’ndeki 631 vekilin 11’i Türk. Soykırım tasarısına tek “Hayır” diyen ise Alman Bettina Kudla oldu.

……

Devletin arşivleri açık ama güç bizde değil. Milli kimlikten uzaklaşmamak gerekiyor. Sözün özü güce ve paraya tapılan dünyada gücü ele geçirmek için okumalı ve çalışmalı. Yoksa işlemediğimiz tüm suçların üzerimize ihale edileceği bir gerçek.

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM